Je neodmyslitelnou bylinkou středomořské kuchyně. Bez ní se neobejdou italské omáčky, rybí pokrmy, čerstvé zeleninové saláty, využívá se na dochucení nejrůznějších pokrmů. Bazalka pravděpodobně pochází z jižní Asie, v Egyptě, Indii a Persii byla pěstována již ve starověku. Teprve v 16. století si našla cestu do Evropy. Tvrdí se o ní, že je čarovná, posvátná, mocná, neboť je nejen nenahraditelným voňavým kořením, ale i osvědčeným léčivem, které pomáhá při nejrůznějších zdravotních obtížích.
Kromě jiného obsahuje třísloviny a silice s metylchavikolem a linalolem s příznivými účinky na zažívací ústrojí, trávení i močové cesty. Tato jednoletá bylina dorůstající výšky 15 až 40 centimetrů se používá také jako uklidňující prostředek působící proti křečím, k léčení zánětů horních cest dýchacích i jako kloktadlo s dezinfekčními účinky, zlepšuje srdeční činnost. Čaj z bazalky udělá dobře při nadměrném nadýmání, lidem, kteří trpí úzkostí a nesoustředěností, nervozitou. Po této bylince se vyplatí sáhnout také při bolestech hlavy, nachlazení, chřipce. Žvýkání bazalkových listů snižuje zápach z úst a pomáhá likvidovat infekci v ústní dutině. Celkově zlepšuje trávení a chuť do jídla, metabolismus, stimuluje činnost žaludku, pomáhá při odbourávání tuku v těle. V neposlední řadě posiluje imunitní systém, podílí se na posilování kostí, chrání organismus před rakovinou. Zevně lze bazalkové lístky využít k obkladům na opruzená místa na kůži, nepěkné skvrny na pokožce. Ve větším množství se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám ani malým dětem.
Čaj připravíme ze dvou lžiček čerstvé nebo sušené bylinky, kterou zalijeme 250 ml horké vody a necháme pět minut louhovat, nejlépe pod pokličkou.
(pru)
RADA SPIRITU
Bazalku lze výborně zamrazovat. Větvičky se opláchnou studenou vodou, nechají okapat. Když oschnou, otrhají se kvalitní lístky, které se vloží do mikrotenového sáčku a nechají zamrazit. Tak lze bylinku použít vždy, když ji potřebujeme.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2277055
DnesDnes166
VčeraVčera1344
Tento týdenTento týden1510
Tento měsícTento měsíc9304

Partnerské weby