O tom, že vrch Kamýk nedaleko obce Velké Přílepy (okr. Praha-západ) zdobí dřevěný kříž, místní obyvatelé samozřejmě věděli. Cesta k němu však postupně zarůstala mlázím a dostat se k němu bylo stále obtížnější.
Loni však došlo k radikální nápravě tohoto neblahého stavu. Obec Velké Přílepy obnovila přístupovou cestu ke křížku, vyznačila ji značkami na kamenech, místa nejprudšího stoupání vybavila pevnými lany sloužícími jako zábradlí a doplnila takto nově vzniklou naučnou stezku také dvěma naučnými tabulemi a na vrcholku lavičkou a odpadkovým košem. Slavnostní otevření stezky se konalo 22. května za přítomnosti známého psychotronika Pavla Kozáka. Podle jeho názoru je vrch Kamýk energeticky spojen s některými místy v okolí i v Praze (Levý Hradec, hradiště Podhoří a Džbán, kostelík v Jenerálce, kostel sv. Markéty v Břevnově) a je zde cítit zbytková energie neolitických gigantů, jak píše ve své knize Tajemná místa Prahy. Kromě toho energie z Kamýku chrání celou obec Velké Přílepy, která se rozkládá pod ním.
Pamětníci si mohli při této příležitosti připomenout, jak se ke křížku, ještě když býval dobře dostupný, každoročně pořádaly poutě, možná i jako poděkování za jeho blahodárnou sílu. V okolí se rovněž vypráví pověst o tom, že křížek byl vztyčen na památku hraběnky, která zde na koni prchala před loupežníky a zabila se i s koněm pádem ze srázu.
Energeticky nejsilnější místo se na vrchu Kamýk nachází v tzv. Přílepské svatyni, na druhém nejvyšším bodě pahorku. Nejsnáze se na Kamýk dostanete, když dojdete na konec ulice Ke Křížku (nedaleko restaurace Špejchar s parkovištěm) a pokračujete krátce v jejím prodloužení pěšinkou směrem do kopce. Jakmile se ocitnete na jeho vrcholku, pokračujete pěšinkou vlevo směrem ke Kamýku. Místo, kde odbočit, označuje kámen s namalovanou značkou křížku. Nenáročný výlet můžete absolvovat společně i s malými dětmi nebo s hůře pohyblivými osobami.
Jitka Lenková
Foto: autorka

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2274558
DnesDnes193
VčeraVčera1233
Tento týdenTento týden5969
Tento měsícTento měsíc6807

Partnerské weby