Nadměrná tělesná hmotnost a zejména pak obezita patří k rizikovým faktorům celé řady nemocí. Jak potvrdila zcela nová studie zdravotníků, vyvolává obezita snáze dokonce i rakovinu. Podle Světové zdravotnické organizace má tak na svém kontě ve světě půl milionu nových případů zhoubného bujení. Čeští muži a zejména ženy patří v tomto směru dokonce k nejpostiženějším na světě.
Podle mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny při Světové zdravotnické organizaci odpovídala obezita jako hlavní rizikový faktor v roce 2012 za 481 tisíc onemocnění rakovinou, což činí 3,6 procenta z celkového počtu nových případů. Analýza uveřejněná v odborném časopise The Lancet Oncology ukázala, že rakovina je vzhledem k nadbytečným kilogramům mnohem běžnější ve vyspělých zemích než v méně rozvinutých státech. Problém se pak ve větší míře týká citelněji žen než mužů. Rakovina děložního čípku, tlustého střeva a prsu činila u baculatých žen téměř tři čtvrtiny případů, u tlustých mužů se ze dvou třetin jednalo o rakovinu tlustého střeva a ledvin.
V celkovém srovnání dosahují v onemocnění čeští muži 5,5 procenta z nových případů v České republice. Hned za nimi se umísťují Jordánci, Britové a Malťané. V roce 2011 v České republice přibylo téměř 84 tisíc dalších postižených, z nichž 4 451 připadá na rakovinu ženských pohlavních orgánů a 6 620 rakovinu prsu. Přitom nadváhou trpí pětina Čechů, přičemž třetina je vyloženě obézních. Zatímco počet případů rakoviny spjatých s nadváhou a obezitou zůstává nejvyšší v bohatých zemích, k podobným důsledkům dochází rovněž i v části rozvojového světa. Pokud budou lidé o svoji hmotnost více dbát a hlídat si ji, dala by se odvrátit až desetina zhoubných nádorů prsu u žen a dokonce až čtvrtina veškerých rakovinových onemocnění bez ohledu na pohlaví.
(pak)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2273027
DnesDnes684
VčeraVčera1235
Tento týdenTento týden4438
Tento měsícTento měsíc5276

Partnerské weby