Nepříjemné pálení při návštěvě toalety, falešné nutkání na močení, tlak v podbřišku. Zánět močového měchýře není jen ženskou záležitostí, nevyhýbá se ani mužům. Problém, který se může objevit v každém ročním období, však není neřešitelný.
Co zánět způsobuje
Za největšího škůdce je v této souvislosti považována tyčinková bakterie Escherichia coli. Tento druh parazitů žije v trávicí soustavě a na kůži v okolí konečníku, odkud proniká do močového měchýře. Zánět močového měchýře znamená, že moč je infikovaná zmíněným typem bakterií. Stačí nesprávné utření po stolici nebo pohlavní styk. Častějším výskytem zánětu močových cest trpí mladé ženy v období sexuální aktivity, během těhotenství. Pro muže do čtyřicátého roku věku bývá tento problém výjimečný, onemocnění se týká především pánů vyššího věku v souvislosti se zvětšenou prostatou a poruchami udržení moče.
Jídelníček
Při zánětu močových cest nesmíme zapomínat na příjem tekutin. Tělu dopřejeme alespoň dva litry za den. I když není návštěva toalety při tomto problému příjemná, pitný režim je velmi důležitý. Moč se tím ředí, čímž brání zachytávání bakterií a jejich následnému rozmnožování. Vhodné je i pití vlažné vody, s citronem, doporučuje se urologický čaj. Pozor ale na kávu, silný čaj, alkohol nebo ostré koření, které infekci mohou zhoršit, močové cesty dráždit. Při jakékoli infekci v těle se doporučuje zvýšený příjem vitaminů. Pokud lékař naordinuje antibiotika, je třeba s ním případné užívání vitaminů a potravinových doplňků konzultovat.
Bylinná a jiná léčba
K močopudným bylinkám patří například přeslička rolní nebo kopřiva. Pozitivní vliv na močové ústrojí mají nepochybně brusinky. Brusinková šťáva poslouží jako výborná prevence proti zánětům a problémům s močovými cestami. Antibakteriální účinky lze očekávat i od medvědice lékařské, čaj ze zlatobýlu může zabránit přenosu infekce na ledviny. Sáhnout můžeme po čaji z jednotlivých bylinek, které mají mnohem vyšší účinky než kupované směsi. K posílení imunity je vhodné jíst česnek v jakékoli kuchyňské úpravě, nejlépe však syrový.
Na co si dát pozor
Za zánět močového měchýře si někdy můžeme sami. Na vině bývá nejčastěji prochladnutí, ale také nošení příliš těsných džín, používání parfémovaných mýdel, škodit může nadbytečné používání gelů a jiných kosmetických produktů určených pro intimní hygienu. Pozornost věnujeme dostatečnému oblékání v chladném počasí.
Kdy navštívit lékaře
Pokud se v moči objeví krev, k časté návštěvě toalety se přidruží bolest zad, zvýšená únava, vyšší teplota.
(es)
RADA SPIRITU
Úlevu od bolesti mohou přinášet teplé obklady, nahřívání spodní části břicha.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2281823
DnesDnes91
VčeraVčera1209
Tento týdenTento týden91
Tento měsícTento měsíc14072

Partnerské weby