Po roce 1989 u nás došlo k legalizaci některých dříve zakázaných církví a náboženských společností. Jiné sem nově dorazily z Východu i ze západních zemí. Trochu úsměvně působí aktivity příznivců filmové ságy Hvězdné války, kterou natočil legendární George Lucas. V USA již působí církev založená na filozofii filmových rytířů Jedi. Nový směr se právě podle nich nazývá „jediismus“. Teď chtějí filmoví fanoušci novou církev zaregistrovat i u nás.
Přichází nová spiritualita, nová filozofie. Příznivci hnutí v USA se odvolávají na ušlechtilou rytířskou filozofii Jedi, na kodex církve. Rytíř řádu Jedi musí být v psychické pohodě, velmi odolný, má za povinnost pomáhat všem lidem, konat milosrdné skutky. Duchovní aspekt zde zastupuje jakási forma božského principu, vzdáleně připomínající křesťanského Ducha Svatého. Každý jediista je jeho nedílnou součástí.
Religionisté poukazují na vliv pop kultury, která se transformuje do vznešenějších kultů, ale křesťanští duchovní jen kroutí hlavou. Poukazují na plytkost myšlenek. Psychologové ze zahraničí v jediismu spatřují důsledek obecné nespokojenosti se „starými“ církvemi. Johanité, templáři a další vznešení z dávných středověkých dob jsou stále v kurzu. Prosadí rytíři své globální myšlenky?
(nov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2308357
DnesDnes487
VčeraVčera895
Tento týdenTento týden5493
Tento měsícTento měsíc15283

Partnerské weby