Čtenář Pavel S. píše: „Zajímám se o astrologii. Myslíte, že se ji lze dobře naučit bez toho, že bych absolvoval nějaký kurz? Vzhledem k práci, kterou vykonávám, bych nemohl na kurz docházet, a upřímně - peněz také není nazbyt…“
Co o tom soudí pražský astrolog, který se též zabývá tarotem, karmickými souvislostmi a alternativními léčebnými postupy, Vít Kuntoš?
Jak jste se k astrologii dostal vy, kde jste čerpal informace?
Už v dětství jsem byl velice zvídavý, brzy mě otázky dovedly k ezoterice a duchovním tématům. Na astrologii jsem často narážel v různých souvislostech a vždy jsem věděl, že má můj respekt a že dříve nebo později se jí budu věnovat. Když jsem se o ni začal více zajímat, brzy jsem pochopil, že nejlepší cestou bude právě návštěva kurzu u nějakého zkušeného astrologa. A tak jsem astrologii naplno propadl v době vysokoškolských studií, zjistil jsem, že je stěžejní částí mého života. Chodil jsem na kurzy, semináře, studoval příslušnou literaturu a sledoval informace z různých zdrojů na internetu, zejména na zahraničních stránkách. Nicméně nejcennějším zdrojem poznání bylo pro mě studium horoskopů druhých. Když člověk zvedne zrak od učebnic a poznámek ke skutečnému člověku, může vidět energie konstelací projevené v různých podobách v reálném světě. Každý astrolog touto cestou získává nejdůležitější zkušenosti a stále se učí.
Pokud je člověk samouk, na čem obvykle ztroskotává, jaké informace se mu špatně shánějí?
Pokud chce člověk do astrologie více proniknout, narazí hned na několik překážek. První potíží je celková kvalita dostupné literatury. Knih o astrologii sice existuje mnoho, ale pouze minimum z nich může pomoci serióznímu zájemci s pochopením výkladu horoskopu. Dále se musí zájemce vypořádat s tím, že v knihách nenajde příliš praktické práce s horoskopy a konkrétní ukázky toho, jak systematicky postupovat. Astrologie je navíc disciplína relativně košatá, laik se snadno ztratí v záplavě pojmů i různých nepřesností. Sečteno a podtrženo - je dost složité naučit se astrologii sám. Je to možné, obzvláště díky znalostí cizího jazyka, ale mnohé to může odradit. Na kurzy, které s kolegy pořádáme, chodí hodně lidí, kteří se právě z těchto důvodů nejsou schopní posunout výrazněji vpřed. Protože si myslím, že je škoda, že je astrologie tak špatně dostupná, sepsal jsem a na konci loňského roku vydal knihu Astrologie pro samouky, která je vlastně kurzem výkladu horoskopu tak, aby byly jednotlivé vrstvy horoskopu vysvětleny pochopitelně, přístupně a s dostatkem příkladů na horoskopech známých osobností.
Z vašeho úhlu pohledu - co je na astrologii nejsložitější?
Astrologie se v počátku studia jeví jako složitá, ale studenti postupně zjistí, že tomu tak není. Zjednodušeně lze využít systému klíčových slov pro jednotlivé stavební prvky horoskopu, které se poté vhodně kombinují. Postupně se tak každý učí samostatně odvodit významy jednotlivých konstelací a vybudovat si vlastní astrologické myšlení. Díky tomu jsou studenti schopní témata horoskopu správně pochopit. Tento přístup je využit i v knížce. Pokud se studenti naučí jednotlivá klíčová slova u základních prvků, jsou limitovaní pouze svojí schopností významy odvodit. Někomu se to daří méně, jinému více, ale při správném postupu je to pouze otázka zkušeností a praxe. Jedna věc je ovšem správně pochopit naladění dané konstelace či témat v horoskopu, druhá věc je umět je předat druhým dále. V dnešní společnosti nejsme příliš vedení k tomu, abychom formulovali svoje pocity a názory, takže někdy může vést od fáze pochopení k fázi přeformulování tohoto pochopení druhým delší cesta. Ale vše se dá při dostatečném cviku naučit a to platí o celé astrologii.
Když se člověk učí sám, kde může získat zkušenosti a jak procvičit - ověřit znalosti?
My studenty vyzýváme, aby svoje nové znalosti ihned ověřovali v praxi. Stačí sestavit horoskopy členům rodiny, přátelům či kolegům. Porovnat teorii s horoskopy lidí, které dobře známe. Nejlepší trénink je přímá konfrontace výkladu konstelací s jejich majitelem. Když se v okolí rozšíří, že se věnujete astrologii, najde se hodně zájemců, kteří budou vděční za každou informaci. Ostych není na místě, neboť i málo informací může druhé obohatit a studenta ujistit, jak horoskop funguje. Další možností je studium horoskopů známých osobností. Na internetu lze vyhledat databáze s jejich daty a horoskopy. Je třeba ovšem obezřetnosti, nesmíte podlehnout představě o dané osobnosti, jež vzniká na základě informací z médií. Takový obraz může být zavádějící.
Může být samouk stejně kvalitním astrologem, jako člověk, který absolvoval kurz?
Rozhodně ano. Pokud se chce kdokoli věnovat astrologii na profesionální úrovni, rozhodující je zejména jeho ochota studovat a učit se, vynaložené úsilí a trpělivost. Dále jsou důležité jeho empatie, intuice a vyjadřovací schopnosti. Kurzy navíc mohou být různých přístupů i kvality, a tak nemusí být vždy tou nejlepší možností. Faktem ovšem je, že poznání práce zkušeného astrologa může mnohá poznání urychlit a může zájemci jasněji ukázat směr. 
(zem)
Kontakt: Vít Kuntoš - tel. 604 556 186, e- mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.astrolog-terapeut.cz

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2340935
DnesDnes100
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden906
Tento měsícTento měsíc21092

Partnerské weby

apartman banner