Nejčastější jsou záněty dásní, které se zpravidla projevují zvýšenou krvácivostí, v dalším případě jde o zánět zubních

 kořenů. Může jít o chronický stav, o kterém nemusí jeho nositel ani vědět. Zánět v kořeni zubu se často odhalí až při provedení tzv. panoramatického rentgenu, kde jsou kolem kořenu zubu znatelné zánětlivé „váčky“.
Přítomnost váčků je pro mnoho lidí překvapujícím zjištěním. Často se spící chronický zánět mění v ten akutní v momentu celkového oslabení organismu. V akutním stavu je váček velmi bolestivý a celý proces léčby může trvat i několik měsíců. Pacient často nenávratně přichází o postižený zub.
Nejlépe rozpoznatelným příznakem probíhajícího zánětu dásní je jejich krvácení. Dásně jsou oteklé, zčervenalé až rudé, mohou být bolestivé a citlivé na mnoho druhů mechanických poškození (zubní kartáček, jídlo a podobně).
Léčba nebo předcházení zánětům v ústní dutině spočívá především v nápravě domácí péče o chrup a dodržování pravidelných návštěv u profesionálních dentálních hygienistů. Tam klientovi vyčistí všechna méně dostupná místa a hlavně dostane znovu podrobnou instruktáž, jak o zuby správně pečovat.
Léčba již propuknutého zánětu zubního kořene bývá zpravidla složitější. Musí dojít k vyčistění kořenových kanálků a jejich zaléčení. Celý postup se opakuje až do úplného odstranění zánětu a následně se kanálky zaplní.
Na masírování dásní můžeme použít citron, který má stahující účinky. Vymačkáme z něj šťávu, do níž namáčíme navlhčený kartáček a několikrát denně masírujeme dásně. Protože citronová šťáva je kyselina, tak má i bělící účinky na samotné zuby, nepoužívejte tento postup v případě, že máte narušenou sklovinu. K dezinfekci je účinný křen, kousek očištěného kořeně rozžvýkáme a pak sníme, získáme tak i velké množství vitaminu C, který je v křenu obsažen a je důležitý pro hojení zanícených dásní. K výplachu a dezinfekci dutiny ústní je vhodný propolis. Bylinnou léčbu doplníme dietou na posílení a harmonizaci látkové výměny v těle.
(zla)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2340966
DnesDnes131
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden937
Tento měsícTento měsíc21123

Partnerské weby

apartman banner