Kandiduj-Godoj, obec německých emigrantů v Brazílii, se ocitla ve středu pozornosti vědců, kteří se snaží pochopit, proč na 80 rodin připadá 

38 dvojčat. Tento fakt nutí probírat jednu verzi po druhé.
Vysoko na kopci za rodným domem se Derli Grimm spustil na kolena a napil se vody ze slabé roury, vedoucí z přírodního pramene. Jako mnoho jeho rodáků i tento devatenáctiletý mladík věří, že v místní vodě je tajemný minerál, ovlivňující množství dvojčat na rozloze asi jedné a půl čtvereční míle.
Z 6700 obyvatel je 80 % přistěhovalců z Německa. Přišli sem ještě v době první republiky za levnou půdou a mírným podnebím. Ve vesničce San Pedro žije 300 lidí, také rodina Grimmova. Žijí podle starých pravidel, navštěvují jeden druhého, mluví jedním z německých dialektů a pluhy dosud táhnou voli.
V roce 1990 si svět všiml množství dvojčat, které je největší na světě. Přihrnuli se novináři a místním se to nelíbilo. Konají se tu festivaly dvojčat, odhalili zde sochu ženy s děvčátkem na ruce a jeho bratrem – dvojčetem ve druhé, zřídili Pramen plodnosti svítící do noci.
Loni vydal argentinský novinář Kamarasa knihu Mengele: Anděl smrti v Jižní Americe. V ní vyřkl předpoklad, že nad občany „zapracoval“ nacistický zločinec Josef Mengele. Ten z Německa utekl do Jižní Ameriky, žil v Argentině, Paraguayi i Brazílii a zemřel zde v roce 1979. I místní jsou přesvědčeni, že Mengele cestoval těmito místy jako veterinář a později i lékař. Je to opravdu zajímavé: Žijí tu němečtí kolonisté od začátku 20. století, ale až v 60. letech, kdy se tu objevil Mengele, se houfně začala rodit dvojčata. Ovšem žádné důkazy nejsou.
Mengele se podivným způsobem choval k dětem. Hovořil s nimi, hrál si, dával bonbóny a potom jim vbodl do hlavy ocelový hřeb nebo je poslal do plynové komory. To on vymyslel spalovat v pecích ještě živé děti. Ze tří tisíc dvojčat jen necelých 200 přežilo tyto zvěrské experimenty. A tento „doktor“ se zabýval fenoménem dvojčat v Brazílii! Že by se právě tady setkaly jeho experimenty s úspěchem?
Genetici předpokládají, že nejvěrohodnější vysvětlení fenoménu dvojčat je zde jakási izolace obyvatel a příbuzenská manželství. Od roku 1990 do roku 1994 se v 10 % případů jen v San Pedro narodila dvojčata, zatímco v celém státě jen 1,8 %. Přičemž jde ve 47 % o identická (jednobuněčná) dvojčata. Někteří ale stále věří v místní vodu, kterou dosud vědecky nikdo nezkoumal…
(ksa)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2340983
DnesDnes148
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden954
Tento měsícTento měsíc21140

Partnerské weby

apartman banner