Bolestmi hlavy a migrénou trpívají ženy mnohem častěji a intenzivněji než muži, zejména v období kolem menstruace. Zvlášť migréna je silně závislá na hormonálních procesech v těle, příčinou jsou změny hladiny hormonu estrogenu. Spojitost mezi migrénou a menstruací zaznamenal poprvé již Hippokrates v pátém století př. n. l. Po staletí lékaři věděli, že zdrojem bolestí hlavy u žen je děloha. Některé ženy uvádějí častější bolesti hlavy, když začnou užívat antikoncepční pilulky. Asi osmdesát procent pacientek pozoruje znatelný ústup migrény během těhotenství, ale potom bývá migréna stejně častá jako předtím. Také po klimakteriu u žen frekvence migrény pomalu klesá. Muže často přepadá intenzivní bolest, která rychle odezní, ale ráda se vrací. Znatelný ústup lze pozorovat u mužů po padesátém roce života.
Možná, že bolest hlavy je u vás vyvolána vnějšími faktory, proto proveďte některé změny - snižte teplotu vytápění, častěji větrejte, zvlhčujte vzduch pokojovými květinami nebo zvlhčovači. Na vině může být i nekvalitní umělé osvětlení a ostré světlo. Kouření nebo pobyt v zakouřené místnosti může rovněž vyvolat bolest hlavy. Nezanedbatelný je také vliv různých voňavek, vůně květů, výpary organických ředitel a syntetických barev, výpary chlóru, čpavku a formaldehydu. Bolest hlavy může být vyvolána přímými slunečními paprsky a nadměrným hlukem.
U některých lidí mohou mít negativní emoce chronický charakter a vést k bolestem hlavy, zrychlené srdeční činnosti a zažívacím potížím. Také svalové napětí a psychická zátěž, jako jsou zármutek, strach a neklid mohou vést k bolestem hlavy.
(žuk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2308196
DnesDnes326
VčeraVčera895
Tento týdenTento týden5332
Tento měsícTento měsíc15122

Partnerské weby