Pohyb je pro každého člověka nutností. Zbavuje tělo nadbytečných kilogramů, zvyšuje jeho pružnost i odolnost proti nemocem. Jóga je příjemným a prospěšným cvičením, které pomáhá nenásilně a nebolestivě doplnit rezervy v naší pohybové aktivitě. Jógou se mimo jiné zabývá i psycholožka, záhadoložka a astroložka Olga Krumlovská. S jejím svolením vám nabízíme cvičební sestavy z její knihy Jóga podle ročních období. Každý týden tu najdete jednu novou cvičební pozici. Začínáme zimní sestavou, která vám má pomoci využít co nejlépe všechny zdroje, které jste si v průběhu roku našetřili, abyste zimní období zvládli ve zdraví, pohodě a dobré náladě.
10. týden roku
Olga Krumlovská říká: Probuďte se ze zimního spánku, čerpejte energii z přírody.
Tato pozice je snazší verzí mostu. Lze jí dosáhnout různými způsoby, nejlépe ji zaujmete z lehu na zádech. Klekněte si, kolena dejte od sebe na šíři ramen. Poté si lehněte, pokud to dokážete, ruce položte přibližně v šíři ramen za hlavu dlaněmi na podložku a pomalu je napínejte. Tím zvedáte trup a pánev. Snažte se, aby se napnuté ruce dostaly co nejblíže k chodidlům. Necvičte však násilím, to raději zůstaňte u předchozích pozic. Na závěr nezapomeňte zacvičit pozici z prvního týdne.
Každopádně pokud jste dokázali zaujmout pozici z minulého týdne, jste na nejlepší cestě zvládnout i tento cvik, který budete postupně zdokonalovat. Tato poloha má již téměř všechny účinky pravého mostu, má tedy i velkou schopnost probouzet hadí sílu, která v zimním období dřímá, u někoho dokonce spí. Na sklonku zimy je třeba se probudit a rychle se vyrovnat s blížícím se jarem, s energií, která začne proudit z přírody. Někdy se jaro poněkud předběhne, proto byste měli být připraveni.
Při dosažení pozice se soustřeďte jak na dech, tak na proudění tekutin v těle. Ucítíte obrovský příliv energie, která ještě nepřichází z přírody či z vesmíru, ale z hloubi vašeho těla. Probouzí se příroda ve vás, a to velmi silně. Zatímco v někom mohou tyto pocity dřímat poněkud déle, v někom se probudí jako vulkán. Zejména mladí lidé, kteří jsou zcela zdrávi, mohou cítit vskutku rychlý příliv sil i chuti do života. Pomaleji se bude jaro probouzet v lidech nemocných nebo jinak oslabených, ale i jim pravidelné procvičování této pozice velmi pomůže. Cvik příznivě podpoří všechny zdroje přírodní energie (rašící pupence, první kvítí na louce, hřejivé sluneční paprsky atd.). Z přírody byste měli začít čerpat nejvíce, náhradních zdrojů energie jste si v zimním období užili víc než dost. Probouzející se energii můžete vnímat různě – jako hřejivé teplo, příjemné brnění. Hadí síla sídlí v oblasti pánve, budete ji tedy nejprve pociťovat v oblasti první čakry. Teprve potom začne být tato životadárná síla aktivní a bude se šířit do vyšších oblastí páteře. Výborně na probuzení sil a rezerv působí rovněž barvy - zejména červená a oranžová.
(nam)
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2184115
DnesDnes360
VčeraVčera564
Tento týdenTento týden3145
Tento měsícTento měsíc11054

Partnerské weby