Mezi četnými indickými duchovními vůdci Satja Sájí Bába vyčníval na každém kroku. Tvůrce tzv. „univerzálního učení“ před několika roky zemřel. Údajně se ale právě na konci minulého roku zjevil hned na několika místech najednou!
Satja Sájí Bába se považoval za reinkarnovaného Sájí Bábu, významného proroka, který zemřel v roce 1918. Satja Sájí Bába předpověděl všechno možné, i svou délku života. Prý zemře v 96 letech. Nějak mu to ale nevyšlo, „sekl“ se o 11 roků.
Duchovní byl považován za vyvoleného, proslul svými zázraky. Údajně uzdravoval nemocné a na seancích předváděl efektní materializaci „svatého“ popela, kterým posypával své věrné.
Je pozoruhodné, jakou členskou základnu dokázal svérázný guru vybudovat. Sájího uznává údajně 60 milionů lidí na celém světě. Duchovní se narodil v roce 1926, v USA ho proslavila hlavně šedesátá leta, která přála „importu“ východních nauk do západního světa. Slavná hudební skupina Beatles dokonce odjela do indického ášramu, kde její členové meditovali.
Satja Sájí Bába prý vyléčil i mnoho smrtelně nemocných pacientů, ačkoli nebyl tvůrcem žádného nového náboženství. Jen vyzýval věřící, aby se i nadále drželi svého vyznán, své víry. Apeloval na mravnost, nabádal ke smysluplnému životu, k prohloubení náboženského života, varoval před ateismem. Od svých kritiků si občas vyslechl i nelichotivá slova, ale s tím si asi příliš hlavu nelámal. V garážích měl totiž docela slušný autopark, včetně vozů těch nejluxusnějších značek.
Někteří věrní dodnes neuvěřili, že odešel ze světa „obyčejnou“ smrtí. Mají dojem, že byl otráven či se stal obětí zákeřných démonů. Oficiálně se udává, že sokové skutečně v sedmdesátých letech plánovali jeho vraždu, ale důkazy nejsou. Satja Sájí Bába zemřel
v nemocnici v Puttaparthi, kam byl převezen ve vážném stavu. Kdo bude jeho příští reinkarnací? Indové o tom již začínají spekulovat, ale zdá se, že si budou muset ještě nějaký čas počkat. Možná 20, možná 300 let…
(nov)
Foto: SBOI

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2129136
DnesDnes508
VčeraVčera810
Tento týdenTento týden3923
Tento měsícTento měsíc22629

Partnerské weby