… cibule? V Evropě se pěstuje od 17. století. Obsahuje bílkoviny, cukry, enzymy, éterické oleje, karoten, vitaminy skupiny B, z minerálních látek fosfor, draslík, síru, fluor, ale především vitamin C. Nejhodnotnější je - stejně jako ostatní zelenina - cibule syrová. Její léčivé účinky využívají lidé odedávna. Má dezinfekční účinky, je důležitou potravinou pro diabetiky, pomáhá udržovat zdraví a dlouhověkost. Upravuje krevní mikroflóru, snižuje hladinu cholesterolu v organismu, příznivě ovlivňuje funkci štítné žlázy, podporuje činnost žaludku. Seriózní výzkumy přikládají cibuli pozitivní účinky při zánětlivých onemocněních, vysokém krevním tlaku, významná je v prevenci rakoviny, pomáhá předcházet stáří a onemocnění prostaty.
… pórek? Jeho léčivé účinky se využívaly už ve starověku. Obsahuje více bílkovin, fosforu a vápníku než cibule, více železa než špenát, nadprůměrné množství vitaminu B 6, dále pak vitamin C, karoten, sodík, draslík, hořčík. Povzbuzuje chuť k jídlu, stabilizuje krevní cukr, má močopudné účinky a schopnost čistit krev. Obsah fosforu povzbuzuje mozkovou činnost, silice obsažené v póru zvyšují činnost jater, žlučníku a regulují peristaltiku střev. Pór je vhodný pro revmatiky, při dně, má příznivý vliv při bronchitidách. Patří k dietní zelenině, která má dostatek vlákniny, především pektinu. Dává pocit sytosti, úspěšně potlačuje hlad.
… česnek? Mezi přírodními léčebnými prostředky má mnohostranné využití. Stejně jako cibule pomáhá udržovat dobré zdraví. Je bohatý na silice obsahující síru, najdeme v něm také bílkoviny, glykosidy, pektin, cukry, vitamin C, vitaminy skupiny B, draslík, železo, vápník a jód. Působí povzbudivě na vylučování trávicích šťáv a žluči, uklidňuje hladké svalstvo střev, ovlivňuje dýchací ústrojí, upravuje krevní tlak. Jeho pravidelná konzumace prospívá srdci, snižuje krevní tlak, působí proti kornatění cév. Je vhodný při cukrovce, nadýmání, proti chřipce, předchází ateroskleróze.
(pru)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

2237980
DnesDnes115
VčeraVčera970
Tento týdenTento týden1918
Tento měsícTento měsíc14045

Partnerské weby