V roce 1876 se v jihofrancouzském kostelíku pod Pyrenejemi zjevila obživlá socha svatého Josefa. Užaslí věřící prchali ven, domnívali se, že nastává konec světa.
Zastavme se u dalších podobných případů:
Rok 19l9, Španělsko : hned několik soch tu obživlo, hýbaly rukama a nohama.
Kalábrie, rok 1903: socha světce před davem věřících několik minut pohybovala jednou rukou.
Červen 1906 v Ekvádoru: učitel a jeho žáci z jezuitské koleje v Quintu užasle sledují mrkající Madonu. Asi po dvaceti minutách velká socha opět „ztuhla“.
Assisi, rok 1948: socha Panny Marie se usmívá na překvapené poutníky.
Rok 1953, Porýní v Německu: několik soch svatých pochodovalo po chrámovém nádvoří a na balíkovém odkladišti u pošty. Jednalo se o nějaký optický klam? Zřejmě ano, ale co ty ostatní případy?
Bohyně se slitovala nad zamilovaným
Již v roce 1013 se svatému Janu Gualbertovi přihodila podivná věc. Z kříže v klášterní kapličce sestoupil Ježíš a překvapeného řeholníka objal. Stalo se to poté, co se Jan Gualbert zastal hříšníka.
Pramáti všech obživlých soch je zřejmě pohanská Galathea. Její tvůrce Pygmalion se do ní zamiloval a bohyně Afrodíta se nad něžným nešťastníkem slitovala, proměnila jeho sochu v živou bytost, v krásnou dívku. A jak to dopadlo? Dobře, překvapený Pygmalion se s dívkou nakonec oženil.
Odkud pocházejí podobná svědectví? Jde o výplody vášnivé víry, lásky, případně obojího? Nebo se spíše dotýkají temných koutů lidské psychiky a sexuality? Jsou kolektivními halucinacemi? Blouzněním? Psychickými poruchami? Nevíme.
Vždyť lidská duše je neprobádaná, křehká a tajemná záležitost. A naše těla? Ta se také po smrti proměňují (alespoň dočasně) v neživé sochy.
Pohlavek od svatého Prokopa
Za posledním případem se vypravíme do Čech. V obci Praskolesy na Hořovicku se vyprávělo o podivné soše svatého Prokopa ze zdejší kapličky. Občas se prý také pohnula, jednou dokonce uštědřila pohlavek rouhavému řemeslníkovi. Sochu sem
údajně věnoval sám Karel IV. Své si se svatým užili i zedníci, kteří kdysi kapli renovovali. Jednoho z nich světec podle pověsti shodil do mlýnského náhonu. Jeho kamarádi ale říkali, že za vše mohl alkohol. Buď jak buď, pověst je to hezká. Tak proč si ji nepřipomenout…
(nov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2169412
DnesDnes15
VčeraVčera647
Tento týdenTento týden662
Tento měsícTento měsíc15588

Partnerské weby