Nejlepším způsobem, jak získat z léčivých hub co nejvíc, je šetrná biotechnologická extrakce. Díky ní se postupně rozpletou a oddělí jednotlivé složky hub, které je možné využít na podpůrné či léčebné účely. Houby obsahují látky, které

pomáhají při zánětech, arterioskleróze, virových onemocněních nebo dokonce onkologických chorobách. Mezi nejúčinnější extrakty patří glukany z hlívy ústřičné a japonské houby shiitake či reishi. Léčivé účinky některých hub znali již staří čínští léčitelé, ale až technologický pokrok a s ním související nové extrakční techniky umožnily lepší izolování glukanů a experimenty s nimi. Ukázalo se, že betaglukan dokáže podpořit obnovu tkáně, podporuje tvorbu kmenových buněk, prodlužuje životnost probiotických buněk, podporuje imunitu a naopak, v mnohých případech potlačuje rakovinné bujení buněk.

Různorodé problémy s největším orgánem těla - s kůží - dokáže napravit houba, které se říká chytrá, latinsky Pythium oligandrum. „Chytrá houba si poradí nejen se zápachem nohou, ale i s paradentózou, atopickým ekzémem, lupénkou, mykózami a bércovými vředy,“ říká Radim Klimeš, člen vývojového týmu Chytrá houba. Původně se Pythium oligandrum používalo v zemědělství na ochranu rostlin. Na to, že by mohl pomáhat i lidem, přišla v podstatě náhodou žena, která s houbou pracovala v laboratoři.

Další „zázračná“ houba shiitake (Lentinula edodes) lidi o svých účincích přesvědčila po katastrofě v Hirošimě. Ozáření pacienti měli postiženou kostní dřeň a zničené bílé krvinky, ale díky této houbě se jejich těla vzpamatovala. Tato houba obsahuje glukan zvaný lentinan, který je dnes v Japonsku uznán jako patentované léčivo, protože je schopen aktivovat celý imunitní systém. Druhou významnou látkou je eritadenin s antivirovými účinky, který navíc snižuje hladinu cholesterolu v krevním séru. Japonské studie dokonce přinesly zprávy o snížení hladiny cholesterolu již po týdnu podávání sušené shiitake. Kromě toho má tato houba i vysokou výživovou hodnotu - obsah bílkovin je srovnatelný s masem, přičemž má podstatně nižší obsah tuku. Příroda jí navíc nadělila vitaminy skupiny B, vitamin D, esenciální aminokyseliny, draslík i železo.

Podle taostických textů je elixírem věčného mládí, či dokonce nesmrtelnosti, houba reishi, u nás známá také jako lesklokorka lesklá. Roste na kmenech listnatých stromů a leskne se jako čerstvě navoskovaný lak auta. Za syrova asi i podobně chutná, je totiž tvrdá jako plech. Naštěstí už staří Číňané přišli na způsob, jak z ní udělat sirup či tinkturu a využít tak její sílu. Léčí revma, je účinná proti migréně i nespavosti a ocení ji i astmatici či lidé se srdečními problémy.       

(tz)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2337943
DnesDnes397
VčeraVčera864
Tento týdenTento týden3658
Tento měsícTento měsíc18100

Partnerské weby

apartman banner