Zázvor

Má výraznou pryskyřičnou vůni a jeho chuť je lehce štiplavá. Není známý jen využitím v gastronomii, ale i svými blahodárnými účinky na lidské tělo. Je možné ho jíst čerstvý, nastrouhaný v jídle, nebo pít jako čaj - především při

nachlazení.

Do šálku dejte dvě polévkové lžíce čerstvě nastrouhaného kořene zázvoru a přelijte vařící vodou. Nechte odstát pět až deset minut a podle chuti přislaďte medem. Za lahůdku se považuje sladký kandovaný, ostře chutnající zázvor. Vyrábí se z něj i velmi chutný a účinný zázvorový sirup.

 Zázvor obsahuje ze dvou procent silici gingerol. Díky této složce aktivuje oběhový systém a snižuje hladinu cholesterolu. Vedle toho stimuluje tvorbu trávicích šťáv, a tak dokáže potlačit nepříjemné stavy, jako jsou pálení žáhy, nadýmání či plynatost. Podle řady odborníků není vhodný pro děti do dvou let a vyhnout by se mu měli dlouhodobě nemocní, například diabetici. I u zázvoru totiž platí, všeho s mírou.

Není bez zajímavosti, že extrakt ze zázvoru pomáhá i pohybovému aparátu. Mírní bolest a záněty při artritidě a je součástíprohřívacích emulzí se zklidňujícím efektem na potíže s krční páteří (ústřely, omezení hybnosti, dlouhodobé strnulé postavení, bolesti, zvýšené napětí, tendence k prochlazení).

I chilli papričky v zimě zahřejí

Paprika obsahuje zdraví prospěšný kapsaicin. Tato látka bez chuti a bez zápachu se nenachází v žádných jiných rostlinách, ani jinde v přírodě. Kapsaicin vyvolává pocit pálení ve všech tkáních, se kterými přijde do kontaktu. Navíc neztrácí účinek časem, vařením ani mražením. Nejvíce ho obsahují chilli papričky - plody exotických druhů křovitých paprik, rostoucích v tropech a subtropech. Jejich chuťse měří pomocí tzv. Scovilleho stupnice ve Scovilleho jednotkách štiplavosti, které odpovídají množství přítomného kapsaicinu. Podle této stupnice je nejštiplavější papričkou Carolina Reaper.

Kapsaicin nejenže podporuje trávení a zlepšuje krevní obraz, ale také celkově prohřívá.Používá se proto i do náplastí na bolesti páteře a do mastí na bolesti pohybového aparátu.

(luv)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2337919
DnesDnes373
VčeraVčera864
Tento týdenTento týden3634
Tento měsícTento měsíc18076

Partnerské weby

apartman banner