Fialově kvetoucí jetel luční, latinsky Trifolium pratense, byl v domácí magii kdysi využíván jako nedílná substance kouzel pro ochranu, k zajištění lásky, bohatství i úspěchu. A měl svůj význam také v exorcismu. Kdo se bál duchů či démonů, postříkal prostor kolem

sebe odvarem z jetele. Ten prý je spolehlivě zahnal.

Trojlístek nebo šturek, jak se mu také říkalo, pomáhal léčit i bolest zlomeného srdce. Bylo nutné ho omotat modrým hedvábím a přiložit na delší čas do blízkosti srdce.

Staré tradice spojovaly jetel s pentagramem, symbolem bohyně a dráhy, kterou za osm let opíše Venuše na nebesích. To ho také předurčovalo k tomu, že jako součást vykuřovadel sloužil k žehnacím rituálům při pečení chlebů, pro nekomplikované porody (a to jak domácího zvířectva, tak i lidí).

V rámci léčitelství je využíván jetel jako prostředek proti průjmům a střevním kolikám, jako pomocník při bronchitidě, revmatismu, na oteklé lymfatické žlázy a při cukrovce. Díky obsahu látek velmi podobných ženským hormonům dokáže jetelový čaj pomoci při potížích spojených s menopauzou (nespavost, návaly horka, nevolnost). Zevně se doporučuje ve formě koupelí jako kožní dezinfekce při ekzémech a akné.

(šál)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2216276
DnesDnes129
VčeraVčera544
Tento týdenTento týden673
Tento měsícTento měsíc8801

Partnerské weby