Čaj z květů třapatky nachové. Je osvědčeným prostředkem na zvýšení celkové odolnosti organismu proti vzniku nakažlivých a často opakujících se onemocnění. Úspěšně se uplatňuje zejména v předcházení infekcím horních cest dýchacích. Běžně

se užívá při ohrožení nemocemi z nachlazení, proti zánětům průdušek, angínám, chřipkám. Dobré výsledky jsou rovněž zaznamenány v prevenci nakažlivých zánětů močového měchýře a močové roury. Působí rovněž příznivě na obtížně se hojící rány, opakující se bércové vředy a ekzémy.

Jitrocel kopinatý. Jeho léčivé účinky znali již staří Řekové, kteří mu říkali chladivá bylina. Lidoví léčitelé jeho listy obkládali poranění a mokvající rány, odvar z drogy doporučovali při poruchách trávení a proti zánětům. Sirupy a čaje jsou i dnes podpůrným prostředkem při léčbě kašle, chrapotu, zánětu nosních dutin, průdušek a plic, při astmatické bronchitidě.

Violka vonná. Odedávna se používá v lidovém lékařství. Obsahuje saponiny, silice, alkaloid violin, kyselinu salicylovou, sliz a řadu dalších látek. Droga je výborným prostředkem k uvolnění hlenů při kašli a při bronchitidě. Užívá se též jako diuretikum a antirevmatikum. Z květů se získává fialková silice, která je jednou z nejdůležitějších součástí parfémů. Z čerstvých violek se připravuje i jemná pleťová voda.

(dra)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2204064
DnesDnes354
VčeraVčera499
Tento týdenTento týden3738
Tento měsícTento měsíc13814

Partnerské weby