Měsíček zahradní představuje jednoletou bylinu z čeledi hvězdnicovitých s větevnatou, až 50 cm vysokou lodyhou a oranžově žlutými květy. Plody jsou malé, člunkovitě čárkovité nažky. Měsíček je domovem v Evropě i Asii, u nás se odpradávna pěstuje pro

zkrášlení zahrad. K léčivým účelům se přes léto sbírá květ bez lůžka a zákrovu. Květ měsíčku obsahuje zejména silici, hořčiny a saponin. Účinné látky povzbuzují sekreci žluče, urychlují hojení hnisavých a špatně se hojících ran, působí na poruchy krevního oběhu, nemoci jater, upravují činnost srdečního svalu a mají též preventivní působnost proti rakovině. Droga z této léčivky má slaný pach a slanou, až nahořklou chuť. Z měsíčku můžeme připravit čaj, olej i mast.

Čaj připravujeme z jedné až dvou lžic sušeného květu, které přelijeme čtvrt litrem vařící vody a necháme 15 minut stát. Pije se při žloutence a gynekologických potížích, při chorobách jater, slinivky břišní a ke zvýšení sekrece žluče. Zevně ho lze využít k ošetření zanícených ran a bércových vředů. 

(pak)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2200392
DnesDnes66
VčeraVčera562
Tento týdenTento týden66
Tento měsícTento měsíc10142

Partnerské weby