Domácí medicínu za pár korun představuje jedna z nejznámějších bylinek - heřmánek pravý. Pro své léčivé vlastnosti se používá po staletí. Všechny účinné látky heřmánku se soustřeďují zejména v květu, v menší míře i nati. Najdeme

ho na mezích, polích, rumištích a u cest. Ve starých receptářích najdeme spoustu osvědčených postupů, které stojí za to vyzkoušet.

Nadýmání, bolesti břicha. Potíže může zmírnit heřmánkový čaj. Pět až sedm gramů sušené drogy zalijte půl litrem vařící vody a nechte alespoň patnáct minut vylouhovat. Pak přeceďte a užívejte nejlépe vlažný nebo teplý.

Špatně se hojící rány. Jejich omývání heřmánkovou vodou může přinést rychlou úlevu. Spařené květy heřmánku vložené do plátěného sáčku můžete přikládat na bolestivá místa - například v případě bolesti zubů, zánětů a křečí, při růži.

Ischias. Heřmánek je součástí bylinné směsi, která se přidává do ulevující koupele. Připravte si 50 g heřmánku, 100 g přesličky, 700 g borového jehličí. Bylinky vařte v pěti litrech vody jednu hodinu a pak přidejte do vanové lázně, v níž setrvejte alespoň čtvrt hodiny.

Chřipka. Při horečnatém kataru horních cest dýchacích a při chřipce se užívá heřmánkový čaj, který přispívá k vydatnému pocení. Potřebujete 10 g heřmánku na čtvrt litr vody. Pije se teplý, nejlépe na lůžku, v teplých peřinách.

Svalový revmatismus. Potížím uleví heřmánkový olej. Do 40 g olivového oleje naložte 15 až 20 g heřmánkové silice, 50 g květů černého bezu, 6 stroužků česneku a nechte několik dnů louhovat. Heřmánkovou medicínou se pak potírají bolestivá místa.

Posila pro vlasy. Heřmánkový balzám lze doporučit pro ošetření namáhaných vlasů, v případě produkce nadměrného množství mazu. Šálek sušených květů heřmánku vařte půl hodiny v litru vody a použijte k oplachování vlasů.

(es)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2259540
DnesDnes444
VčeraVčera685
Tento týdenTento týden1129
Tento měsícTento měsíc14948

Partnerské weby