Chlorella je zelená sladkovodní řasa, která je jednou z prvních nejjednodušších forem života na naší planetě. Má nejvyšší koncentraci chlorofylu v rostlinném světě (3 až 5 %), přičemž třeba listová zelenina ho obsahuje méně

než půl procenta. Ne nadarmo se zelenému rostlinnému barvivu přezdívá tekuté slunce – chlorofyl totiž umí v těle zvyšovat hemoglobin, což podporuje přenos kyslíku. A ten je pro lidi doslova nositelem života, protože dovede regenerovat a zpomalovat proces stárnutí.

Chlorella dovede z těla odstranit těžké kovy, jako jsou rtuť, kadmium, arzen či olovo, dále polychlorované bifenyly a další kontaminanty. Je rovněž ideální na hubnutí a udržení váhy. Chlorella se řadí mezi superpotraviny a NASA dokonce studovala její využití ve vesmíru na mezinárodní kosmické stanici. Obsahuje totiž všechny důležité živiny, které lidské tělo potřebuje - kompletní bílkoviny, všechny vitaminy skupiny B, vitamin C a E, minerály (zinek a železo) i esenciální mastné kyseliny.

Má však i stinné stránky, a proto je zapotřebí její intenzivní vliv na lidský organismus mít pod kontrolou. Zelená řasa obsahuje velké množství železa. Ženy ho ztrácejí při cyklickém krvácení, ale u mužů může být zvýšená hladina železa problémem. Dlouhodobý nadbytek tohoto prvku může poškodit játra, klouby i srdce.

Dodejme, že vitamin K obsažený v chlorelle utlumuje působení léků na ředění krve. Užívání by měli konzultovat s lékařem i lidé po transplantaci jakéhokoliv orgánu a také jedinci citliví na jód. Uvážlivý přístup se doporučuje i pacientům s autoimunitním onemocněním (lupus, artritida).

(ls)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2215784
DnesDnes181
VčeraVčera528
Tento týdenTento týden181
Tento měsícTento měsíc8309

Partnerské weby