Nebýt toho, že ve dvaadvaceti letech se na jejím těle objevila stigmata, zůstala by Gemma Galdani obyčejným italským děvčetem. Tento neobvyklý úkaz ji však zařadil mezi svaté.

Narodila se před 140 lety, 12. března roku 1878 nedaleko města Lucca. V útlém věku sedmi let ztratila

matku, která ji do té doby vychovávala v přísně náboženském duchu. Jako devítiletá začala chodit do školy řádových sester svaté Zity, ale záhy onemocněla. Po vyléčení se do školy už nevrátila a zůstala v rodné vesnici. Za nějakou dobu ji postihla další rána osudu, v jejích devatenácti letech jí zemřel i otec a ona zůstala se svými sourozenci zcela bez peněz. Gemma se rozhodla odstěhovat k tetě, ženě prý velice společenské, která se náboženstvím příliš nezaobírala. Duchovně založená dívka se proto u ní necítila dobře, vrátila se tedy do opuštěného otcovského domu.

Dnes již nevíme, jaká nemoc ji opět postihla, avšak příznaky byly děsivé. Ochrnula na nohy, ztratila sluch, vypadaly jí vlasy. V zoufalství se obrátila s přímluvou ke ctihodnému Gabrielovi Possentimu (italský passionista byl roku 1920 prohlášen za svatého, je velmi oblíben u italské mládeže) a následovalo zázračné uzdravení. Proč tedy z vděčnosti nesloužit Bohu a Ježíši Kristu? Následný pobyt v klášteře se tedy Gemmě zdál přirozený. Kupodivu ji tam nepřijali. Proč? To se už nikdy nedozvíme.

Mystické bičování

Ovšem 8. června roku 1899 se přihodilo něco neobvyklého. Gemma na sobě objevila stigmata a každý čtvrtek večer pak upadala do extáze. Při tom se rány obnovovaly a krvácely do pátečního odpoledne nebo do sobotního rána. Poté se opět zacelily do podoby bílých jizev, a to se opakovala celé tři roky. Kromě toho byla Gemma mysticky bičovaná - na jejím těle se totiž objevovaly rány v místech, které Ježíš Kristus utrpěl při bičování před ukřižováním.

Gemmu sužoval i ďábel. Tvrdila, že na ni útočí, fyzicky ji napadá, trhá jí vlasy a hází s ní o zem. Ale na druhé straně přispěchal vždy na pomoc její anděl strážný.

Nebyl jí dopřán dlouhý život. V pětadvaceti letech dostala tuberkulózu, která postupovala velice rychle. Zemřela 11. dubna roku 1903 a o třicet let později byla blahořečena. Svatořečena pak 2. května roku 1940. Mezi svaté se zařadila jako patronka sirotků.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201506
DnesDnes24
VčeraVčera553
Tento týdenTento týden1180
Tento měsícTento měsíc11256

Partnerské weby