Dýchavičný motoráček, který na plný plyn prudce stoupá hustým porostem do zastávky v Kyjích u Lomnice nad Popelkou, otevírá cestujícím obraz malebného Podkrkonoší. Tu začíná kraj pohádkových roubenek, drahých kamenů a lidové magie praktikované ve formě spiritismu.

Záhadný šlechtický posed

Kyje jsou zároveň jednou ze základen putování k neobvyklé pamětihodnosti. Stačí absolvovat krátký úsek cesty lesem, poté stezka vyústí na louku ozdobenou nízkou kamennou věží. Ta v létě působí malebně a vznešeně. Avšak sotva ji obklopí sychravé mlhy, rázem dostane hororový nádech. Kde se tady vzala? A proč? Vždyť svojí novogotickou architekturou by se spíše vyjímala jako důstojná součást nějakého zámku či přilehlého parku. Dlouhý čas se o příčině její výstavby pouze spekulovalo. Každopádně svým jménem Alainova (někdy též Allainova) věž jasně souvisela se šlechtickým rodem Rohanů, neboť svůj název obdržela na památku prince Alaina, synovce knížete Kamila z Rohanu. Ten zemřel tragickou smrtí během lovu u Košťan. Rohanům zároveň patřily zdejší lesy. V nich si zřídili oboru a Alainova věž tu od roku 1862 plnila funkci luxusního posedu.

Místo stvořené k relaxaci

Ještě před nedávnem hrozil Alainově věži zánik. Takřka na poslední chvíli absolvovala kompletní rekonstrukci. A teď se dokonale vyjímá v závěrečných vrcholových partiích mírně svažité louky. Za slunečných dnů se její akvarelově rozostřená silueta odráží na hladině malého rybníčku. Kromě půvabné kulisy k odpočinku rovněž potěší hezkým výhledem, kterému udává tón rozhraní plochých rovin vzdáleného Polabí a prvních vulkanických kuželů. Stačí zdolat krátké schodiště, a pak se alespoň krátce přiblížit dávnému panstvu.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201508
DnesDnes26
VčeraVčera553
Tento týdenTento týden1182
Tento měsícTento měsíc11258

Partnerské weby