Mandala v mnoha různých podobách prostupuje snad všechny kultury po celém světě a je používána zejména jako prostředek pro komunikaci s bohy. V dnešní době je to také nástroj pro relaxaci a sebepoznání, a to zásluhou švýcarského lékaře Carla Gustava Junga, který ve druhé polovině minulého století slovo mandala, i práci s ní, přinesl do

západní psychoterapie. Jung se snažil pochopit lidskou psychiku na pozadí světa snů, mytologie, umění, filozofie a náboženství, mandaly používal nejprve pro své vlastní léčení a později i pro práci se svými pacienty. Kombinoval mandalu s alchymistickými symboly, ale také s prací s archetypy (pratypy). Od té doby je mandala používána nejen v psychoterapii, ale také v arteterapii (třeba jako omalovánky) pro dospělé k relaxaci a duševní hygieně nebo jako amulet napomáhající ke zlepšení nejen duševního zdraví.

Na práci Carla Gustava Junga navázala americká terapeutka Joan Kellogg, která vytvořila Velký kruh mandaly - mandalový diagnostický test (tzv. MARI card test). Test je založen na rozdělení mandal do dvanácti typů, z nichž každý odpovídá jedné životní vývojové etapě. Velký kruh mandaly je často připodobňován k životu, ale může být vztažen také na kratší časový úsek.

Posvátná geometrie

S mandalami v různých formách se můžeme setkat na všech kontinentech. Najdeme je samozřejmě v Indii, kde jsou jantry (týkají se vyšších úrovní vědomí) sídlem bohů, dále například tibetská mandala je tvořena z písku a po dokončení je zničena, američtí indiáni používají kruhové štíty proti zlým duchům (známé lapače snů), v Evropě se setkáváme s labyrintovými mandalami v zahradách a na podlahách kostelů nebo s rozetovými okny nad vstupem do katedrál atd.

Mandala se dle posvátné geometrie vyskytovala ve většině chrámů starověkých civilizací. Mandala nás v podstatě provází odnepaměti, aniž bychom si to uvědomovali. Dnes s ní však můžeme pracovat zcela jednoduše a dokonce ji mít při sobě jako ochranný i harmonizující amulet, který nám pomůže vyrovnat energie a napojit se na vyšší Univerzum.

(luv)

Amulet Mandala v různých provedeníchsi můžete objednat za velmi výhodnou cenu v zásilkovém obchodě Spirit na telefonním čísle 800 050 259(v pracovních dnech) nebo prostřednictvím internetu: www.spiritobchod.cz, na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.nebo na adrese Spirit, zásilkový obchod, Ve Stromkách 10, Ústí nad Labem 400 10.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201507
DnesDnes25
VčeraVčera553
Tento týdenTento týden1181
Tento měsícTento měsíc11257

Partnerské weby