Čtenáře Josefa H. zajímá: Známá se mi svěřila, že teď v důchodu špatně spí. A tak i v noci občas vyrazí na procházku do lesa. Při těchto svých toulkách se v nedávné době opakovaně - hned třikrát po sobě během jediného týdne, i když na různých místech - setkala se sovou. Leží jí to pořád v hlavě, tak mě napadlo zeptat se vás, zda tušíte, co by

to mohlo znamenat…

Sovy jsou opředeny řadou mýtů. U slovanských národů se zachovala lidová pověra, podle které je sýček obecný poslem neštěstí a houkáním věští smrt. V současné době už ale bereme sovy spíše jako symbol vzdělanosti, úcty ke stáří a moudrosti. Ukazují však na moudrost nikoli vrozenou, nýbrž naučenou, získanou. Sova může být také synonymem nočního života, samoty, intuice. Traduje se, že kdo se setká se sovou, brzy „prohlédne“, tedy odhalí něco, co se snaží okolí skrýt.

Jak byla symbolika sovy vnímána jinde?

V Číně a ve starém Egyptě sova prý přinášela bohatství. V Řecku byla atributem bohyně války a moudrosti - Athény (však také jedno z Athéniných bylo Glaukópis - Sovooká). Athéňané měli sovičky dokonce jako svůj výsostný znak (malovali si je na štíty) a razili je i na mince - drachmy - těmto penězům říkali jednoduše - sovy. Sova však patřila v antickém Řecku ještě k jedné, podstatně tajemnější a temnější, bohyni - Hekaté. Tato bohyně se později stala patronkou čarodějnic, proto si možná dodnes většina Evropanů sovy dává do souvislosti (podobně jako kočky) s čarodějnictvím. Pro pohany byla sova, respektive její houkání, signálem blížícího se nebezpečí. Vzhledem k tomu, že je „varovala“, vnímali ji jako ochránkyni svých domovů. Keltové věřili, že sovy jsou převtělení duchové, byly pro ně znakem temné síly. Pro Indiány bylo soví houkání avízem blížící se smrti, pro Svahilce poslem nemoci. Křesťané měli sovu za znak duchovní temnoty.

Lucia di Moriani

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201508
DnesDnes26
VčeraVčera553
Tento týdenTento týden1182
Tento měsícTento měsíc11258

Partnerské weby