Zažene hlad, rychle zasytí, jeho jedinečná chuť přijde vhod jako malá svačinka, dá se jíst takřka kdekoli. Banán představuje výživnou potravinu, která by neměla chybět v jídelníčku lidí všech věkových kategorií, zejména rekonvalescentů. Ze zdravotního hlediska je ceněn jako výborný zdroj manganu, který tělo

potřebuje pro zdravé kosti a dobrý metabolismus. Zralé plody se doporučují lidem s onemocněním žaludku a žaludečními vředy, se žaludečně střevními poruchami. Kromě vitaminu C obsahuje středně velký banán významný podíl vlákniny a řadu důležitých minerálních a dalších látek, jako jsou například železo, vápník, fosfor, karoten, kyselina listová. Banánu se přisuzuje schopnost snižovat krevní tlak, preventivně působí proti infarktu a mozkové cévní příhodě. Vitamin B 6 dokáže regulovat hladinu glukózy v krvi, což se příznivě promítne na zlepšení nálady. Tohoto efektu mohou využít i ženy, které trpí premenstruačním syndromem. O tomto nejoblíbenějším tropickém ovoci se také traduje, že pomáhá při zácpě, hodně zralý při průjmu. Banán je považován za superpotravinu pro sportovce, neboť je lehce stravitelný a tělu dodá okamžitou energii. Je i neodmyslitelnou součástí diety pro pacienty s některým z chronických onemocnění trávicího traktu, zejména při žaludečních, jaterních, žlučníkových obtížích.

(vos)

DODATEK

Banánová slupka se v mnohých kulturách používá na ošetření komářího bodnutí a také na zbavení se bradavic. Stačí prý kousek slupky připevnit k bradavici náplastí.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201508
DnesDnes26
VčeraVčera553
Tento týdenTento týden1182
Tento měsícTento měsíc11258

Partnerské weby