2610nocniPředstavte si ples v období secese. Dáma upustí kapesníček, její tanečník ho zvedne a najednou je omámen okouzlující vůní. Tu si ženy tenkrát totiž doslova zamilovaly. Parfémy doby konce 19. a počátku 20. století možná nebyly tak vědecky „vymazlené“ jako dnes, ale

tehdejší parfuméři již věděli, že přidáním silice nočního hyacintu je posunou do kategorie luxusních. Kdo ví, kolik mužů se do secesních krásek zamilovalo právě kvůli této smyslné vůni? A kdo ví, jak hluboko museli tehdejší otcové sáhnout do kapsy, aby parfém svým vdavekchtivým dcerám pořídili? Určitě to levná záležitost nebyla, vždyť se tyto voňavky dovážely až z Francie. Noční hyacint nejlépe ucítíte například při pobytu ve Středomoří. Jak sám jeho název napovídá, nejintenzivněji voní v noci. Proto se mu také říká nocovka, ale známe ho také pod jménem tuberóza.

Květina svatební i obřadní

Tato trvalka s výrazným bílým květenstvím má svůj původní domov v Mexiku. Dobyvatelé – Portugalci a Nizozemci – záhy poznali, že kromě cenných kovů, po kterých horečně pátrali, se „zlato“ skrývá v nočním hyacintu. Tak ho dovezli k pěstování do jižní Asie. Zde získal takovou proslulost, že se uváděla Indie jako země jeho původu. Pravda to sice není, ale tuberózu si hinduisté velice oblíbili a začlenili ji do svých tradic a rituálů například jako svatební květinu a na svátek narození Buddhy. Však také v hindštině dostala název „Rajnigandha“, což znamená noční vůně. Je zajímavé, že na Havaji je noční hyacint zase květinou pohřební.

Pozitivní účinky na zdraví

Již jsme si pověděli, že silice této květiny je velmi ceněná přísada do luxusních a smyslných parfémů. Majitel společnosti Editions de Parfums charakterizoval její vůni jako tu, která v sobě snoubí dvě stránky – jednu jásavou, svěží a slunečnou a druhou tělesně smyslnou. Ovšem nejen vůní „živ“ je člověk. Silice nočního hyacintu má velmi pozitivní účinky na zdraví. Například tlumí křeče a úporný kašel a uklidňuje nervovou soustavu. Olej z nočního hyacintu pomáhá při léčbě frigidity a erektilní dysfunkce.

(les)

Vůně či řecké esenciální a tělové oleje můžete zakoupit v prodejne a e-shopu Sanatoria Europa v Teplicích: www.sanatoriumeuropa.eu.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201508
DnesDnes26
VčeraVčera553
Tento týdenTento týden1182
Tento měsícTento měsíc11258

Partnerské weby