0711ktery 1V období první republiky hrál zejména milovníky a mladé hrdiny. Můžeme si jej pamatovat jako septimána Jindru Benetku ze snímku Škola, základ života! nebo Dr. Marka z komedie Katakomby, kde hrál po boku Vlasty Buriana. Po válce se stal vědcem, bez kterého by možná

ještě dnes nelétaly americké raketoplány! O kom je řeč? Antonín Novotný se narodil 15. března 1913 v Táboře do rodiny obchodníka střižního zboží Františka Novotného. Vystudoval táborské gymnázium a s rodinou se přestěhoval do Prahy, kde pokračoval ve studiích. V Praze ho objevili režiséři Svatopluk Innemann a Vladislav Vančura a získal roli studenta Jana Šimona. Tato postava odstartovala celou řadu postav milovníků, mladých hrdinů a sympatických chlapíků. Jeho posledním filmem, kterým v roce 1942 ukončil hereckou kariéru, byl Hotel modrá hvězda.
Námluvy s Hollywoodem

Poté si mladou československou hvězdu vybrala na stáž americká filmová společnost MGM, když hledala v Evropě nové tváře. K Novotného smůle se však americký sen nekonal a po devítiměsíční dřině se mladý elegán rozhodl vrátit zpět do Československa. Americe však ještě neřekl definitivní sbohem.

Z herce inženýrem a doktorem

Ačkoli se zdálo, že má Antonín Novotný zaděláno na celoživotní hereckou dráhu milovníků a hrdinů, on sám bral herectví spíše jako zábavu a rozhodně netoužil po divadelním a filmovém životě. Jeho vášní byla totiž chemie. Tu začal studovat už v dobách, kdy se věnoval filmu. Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy studoval ještě před uzavřením vysokých škol nacisty. Po válce získal na ČVUT titul inženýra chemie a poté i doktorát z technických věd. Krátce pracoval na ČVUT jako odborný asistent a do roku 1948 se věnoval dokonce podnikání v chemickém průmyslu.

Návrat do USA

Novotného specializací byly smalty a ochrana povrchu různých materiálů. Krátce byl ředitelem výzkumného ústavu v Komárově (1948 - 1958), odborným poradcem a pedagogem v Chotěboři nebo odborným pracovníkem v pražském podniku Smalt (1960 – 1968). V roce 1968 byl na stáži v západoněmeckém Coburgu, kde se poté usadil natrvalo. Dále se ale věnoval oboru smaltů a zanedlouho se vrátil zpět do USA, tentokrát však jako vědec, který měl Američany výrazně posunout v jejich snaze o dobytí vesmíru.

0711ktery 4Spolupráce s NASA

Svou druhou americkou šanci Antonín Novotný dokonale využil. V oboru smaltů začal spolupracovat dokonce s NASA na vývoji speciálních smaltových destiček pro raketoplány. Je téměř neuvěřitelné, že tyto jeho destičky se na raketoplánech používají dodnes! Pak ale přišel další rok politických změn. Po roce 1989 se několikrát vrátil do svých milovaných Čech. Jeho bývalé slávě už zde byl ale konec. Naše země si Antonína pamatovala jen jako herce z černobílých filmů, ale jeho vědeckou slávu, která se doslova hvězd dotýkala, skoro nikdo neznal…

Navždy zpátky doma

Jeden z našich nejoblíbenějších předválečných herců Antonín Novotný zemřel 23. dubna 2005 v bavorském městě Rödental, bylo mu 92 let. Česká veřejnost se však o jeho smrti dozvěděla až s ročním zpožděním. Novotného ostatky byly dle jeho posledního přání převezeny do Čech, kde byl rozptýlen. Je tak navždy spjat se svou milovanou rodnou zemí.

Jaroslav Svoboda

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201508
DnesDnes26
VčeraVčera553
Tento týdenTento týden1182
Tento měsícTento měsíc11258

Partnerské weby