0113tajemne 3K objevu kumránských svitků došlo vlastně náhodou. Patnáctiletý Muhamed Ahmed šplhal po skalách za zaběhlou kozou a nečekaně narazil na otvor. Vhodil do něj kámen a uslyšel náraz na hliněné nádoby. Muhamed vlezl do otvoru a ocitl se v chodbě dlouhé asi sedm metrů, široké dva metry a poměrně vysoké. Na

zemi byly hliněné nádoby vysoké přibližně 60 centimetrů. Tak se na světlo světa dostaly dva tisíce let staré kumránské svitky neboli svitky od Mrtvého moře.

Senzace století

Muhamed netušil, a ani tušit nemohl, že se zasloužil o senzaci století. Objev z roku 1946 se začal oceňovat teprve v dalších letech. Našly se totiž zbytky dalších svitků. Traduje se, že beduíni našli tři svitky, ale existují dohady, že to bylo sedm nebo dokonce osm kusů. Věc se rozkřikla, beduíni zjistili, že našli něco cenného, a proto se svitky snažili prodat. Část svitků se dostala k jeruzalémskému arcibiskupovi Samuelovi a část, kterou našli beduíni, k profesoru hebrejské univerzity v Jeruzalémě, Eleazaru Sukenikovi.

Beduíni coby archeologové Místo bylo před více než sedmdesáti lety palestinskou osadou pod britským mandátem v blízkosti legendárního Jericha. Tehdy k Mrtvému moři nevedla moderní silnice a lokalita byla těžko dostupná. Právě zde došlo k jednomu z největších archeologických nálezů všech dob. Tuto nehostinnou oblast obývali beduíni kmene Tamarie, kteří se zabývali chovem koz nebo velbloudů. Na podzim roku 1947 se jejich pozornost obrátila nezvyklým směrem, k prohledávání okolních jeskyní.

Milion dolarů za náboženské texty

Profesor Sukenik o nich informoval veřejnost už v roce 1948. Mezi tím se objevily čtyři svitky v Americe. V té době vnikl stát Izrael a Eleazar Sukenik požádal o jejich navrácení. Zároveň varoval jiné instituce před koupí. Zdůraznil, že by se jednalo o neprávem nabytou cennost patřící státu Izrael. Věhlas svitků se brzo rozšířil do celého světa, část z nich byla přeložena. O něco později se jistý metropolita Samuel snažil prodat čtyři svitky v Americe. Žádal za ně jeden milion dolarů. Nenašel však žádného kupce. Profesor Sukenik je ocenil na 250 tisíc dolarů.

Šokující inzerát v novinách

Mnozí badatelé byli v šoku, když se 1. července 1954 ve Wall Street Journal v rubrice, kde se prodává cement nebo žehličky, objevil tento inzerát: „Prodají se čtyři svitky od Mrtvého moře. Jedná se o biblické rukopisy z doby nejméně 200 let před naším letopočtem. Ideální dar pro vzdělávací nebo náboženskou instituci.“ Inzerát zabral, následný obchod zprostředkovala banka. Teprve později se veřejnost dozvěděla, kdo byl kupujícím. Jeho jméno znělo Jigael Jadin a byl to docent jeruzalémské univerzity. Díky němu se svitky navrátily do Izraele a byly umístěny ve zdejším muzeu jménem Svatyně knihy.

Mohli esejci sepsat staré zákony?

V roce 1950 se profesor pařížské Sorbony André Dupont Sommer zasloužil o další rozruch. Podle něj byla autorem textů sekta esejců, jejíž stoupenci věřili v konec světa a v zachránění Mesiášem. Nebylo proto divu, že svitky byly dávány do souvislosti se začátkem křesťanství. V roce 1958 byla z jednoho svitku přeložena pasáž zmiňující se o království Božím, neboli království věčném. Tedy paralela k písmu svatému a pro církevní svět trhavina prvního řádu. Tajemství se na veřejnost dostalo až v roce 1972, kdy se o jejich obsahu zmínil při přednášce na Harvardově univerzitě jeden badatel z týmu zkoumajícího svitky. Dodnes není celý jejich obsah zveřejněn a vědci stále pracují na rozluštění textů. Přestože většinu svitků tvoří starozákonní texty, nalezla se zde i řada textů křesťanských. Je v nich něco, co by věřící neměli vědět? Mnozí záhadologové jsou o tom přesvědčeni.

Petr Vokáč

Foto: archiv a Pixabay

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201508
DnesDnes26
VčeraVčera553
Tento týdenTento týden1182
Tento měsícTento měsíc11258

Partnerské weby