Víte, které jsou typicky mužské nemoci? I když většina uvedených nemocí postihuje silnější polovinu lidstva, rozhodně se tyto zdravotní obtíže nevyhýbají ani ženám. Spíše je tomu naopak.
Srdeční infarkt. Faktem je, že zatímco u mužů smrtelné případy ustupují, u žen stoupají. Důvodem je nezdravý životní styl, například kouření. Potíže, které mohou signalizovat u mužů tento problém, jsou bolesti vystřelující do krku a levé paže. Tento příznak má pouze každá druhá žena. U obou pohlaví se často může také objevit bušení srdce, pocit nedostatku vzduchu, bolesti v horní části břicha, nevolnost, celková slabost.
Cirhóza jater. Více než šedesát procent případů cirhozy jater nemá s alkoholem nic společného, nýbrž s nadváhou a nedostatkem pohybu. Za varovné signály lze považovat nevysvětlitelnou únavu, špatnou koncentraci a sníženou výkonnost. Prevence: Důležitá je celková změna životního stylu, jídelníček s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny, snížený podíl tuku ve stravě, pravidelný pohyb a přiměřená konzumace alkoholu.
Tříselná kýla. Každý pátý případ je zaznamenán u ženy. Dokud nebude tlačit na střeva tak, že je zaklíní, nevznikají žádné bolesti. Poté ale hrozí neprůchodnost střev i ohrožení života. Přesto, že se nevyskytují žádné zřetelné symptomy, může dojít ke komplikacím. Jestliže se v rodině tříselná kýla vyskytovala, je třeba hlídat si hmotnost, nezvedat těžké předměty.
Rakovina plic. Není typickým mužským problémem. Přesto, že ženy stále častěji přežívají rakovinu prsů, ve větší míře umírají na rakovinu plic. Je to dáno i tím, že v současné době kouří více mladých žen než mužů. V časném stadiu se neobjevují téměř žádné potíže, s výjimkou přetrvávajícího kašle. V tomto případě je nutný, především u kuřaček, rentgen plic.
Porucha sexuality. Není pouze mužskou záležitostí. Asi u padesáti procent mužů nad čtyřicet let a u čtyřiceti procent žen v klimakteriu zabraňují nebo ztěžují tělesné obtíže sexuální život. Za varovné signály lze považovat ztrátu chuti na sex nebo naprosté odmítání tělesného sblížení.
Hemofilie. Porucha srážlivosti krve není pouze mužským problémem, i když většina hemofiliků je mužského pohlaví. Jestliže je ale otec hemofilik a matka nositelkou této poruchy, je pravděpodobnost u dcery padesátiprocentní. Varovné signály: náchylnost k modřinám, časté krvácení z nosu nebo dásní, dlouhá menstruace. Při sebemenším podezření je nutné okamžitě se obrátit na specializované pracoviště. (nech)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2341728
DnesDnes893
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden1699
Tento měsícTento měsíc21885

Partnerské weby

apartman banner