Impozantní čedičový kužel je strážcem významného průlivu v souostroví Hebridy.
V odlehlé ostrovní části Skotska známé jako Vnitřní Hebridy leží i rozlehlý skalnatý ostrov Skye. Jeho strmé rozervané svahy prudce klesají k průlivu, jímž si po staletí zkracovaly lodě cestu kolem britských ostrovů. Posádkám všech lodí věrně sloužil jako maják a orientační bod nápadný čedičový skalní kužel, 49 metrů vysoký, posazený na masivním podstavci a obklopený skupinou nižších, ostře zašpičatělých skal. Dostal familiární jméno Old Man of Storr, Stařec ze Storru.
Pokud jde o geologickou minulost této chladné, větrné a deštěm často navštěvované krajiny, historie se tu zajímavým způsobem opakuje. Jako jinde na britských ostrovech, i do těchto míst se zvlášť dramaticky zapsaly staré třetihory, období zhruba před 60 miliony lety, kdy začalo štěpení Evropy a Severní Ameriky. Rozsáhlá sopečná činnost spojená s výstupem čedičů, které jsou základem i Obrova chodníku, vytvořila také lávový proud, z něhož byl později erozí a zvětráváním vymodelován „Stařec“ i se svou suitou černých jehlanovitých skalisek. A stalo se ještě něco. Mocnými pohyby ker vznikl nejen slavný zlom Great Glen, ale také s ním paralelní, severnější zlom Minch, 50 kilometrů široký. Hlubokou příkopovou propadlinu zaplavilo moře a oddělilo Hebridy od Skotska.
Dávné příběhy
Pobřeží této části ostrova Skye má dlouhou historii. V sedimentech pod skalním Starcem ze Storru byly nalezeny kosterní zbytky druhohorních ještěrů, mezi nimi i tři připomínající delfína, stará 200 milionů let. Poblíž se našly i anglosaské stříbrné mince spolu s mincemi ze středoasijského města Samarkand – pravděpodobně patřily k pokladu ukrytému dobyvačnými Vikingy.
Na pobřeží jižně od pilíře se nachází jeskyně Prince Charlese. „Bonnie Prince Charlie“ sehrál v historii Skotska truchlivou roli. V roce 1745 se rozhodl získat britský trůn pro svého otce. Po porážce v bitvě na Cullodenském vřesovišti v dubnu roku 1746 byl princ pronásledován přes celou Vysočinu i ostrovy. Jeho cesta přes ostrov Skye vedla i nedaleko pilíře Starce ze Storru. Znaven neustálým životem na útěku opustil v září roku 1746 Skotsko a zůstal v exilu v Římě až do své smrti v roce 1788.
K novodobým historkám z těchto míst patří horolezecký prvovýstup na vrchol čedičového kužele Starce roku 1955.
(ngn)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2337241
DnesDnes559
VčeraVčera814
Tento týdenTento týden2956
Tento měsícTento měsíc17398

Partnerské weby

apartman banner