Meditace, dříve harmonizující léčivý prostředek určený pouze pro vyvolené, se nyní stává metodou přístupnou každému, kdo trpí stresem. Slouží však také ke zlepšování výkonu mozku či účinnější podpoře mozkové aktivity v období, kdy je nutné ji zvýšit, aniž bychom užívali nějaké chemické preparáty, před náročnými zkouškami i při stavech úzkosti.
Meditace však patří také k základním seberozvíjecím technikám známým každému, kdo se někdy pokoušel o ponor do svého duševního nitra.
I „standardní“ medicína nahlíží na meditaci jako na dobrý prostředek ke snížení stresu a při léčbě lehčích forem deprese. Snižuje také svalové napětí, a tak někdy bývá fyzioterapeuty používána jako rehabilitační technika při léčbě bolestí páteře.
U odborníků celostní medicíny bývá také kladně hodnocen vliv na bolesti hlavy, způsobené špatným zásobením kyslíkem, na nespavost, protože odpočinek organismu způsobený meditací pomáhá částečně řešit spánkový dluh.
Meditační techniky se však většina lidí z populárně naučných knih nenaučí, je třeba si najít dobrého učitele. Takoví se dají najít v klubech jógy, všude tam, kde pracují cvičitelé thaj-či nebo kde existují skupiny lidí zajímajících se o zen buddhismus.
Chcete-li si alespoň trochu pomoci sami, začněte vnímat vlastní dech a vědomě ho prohlubujte. Dýchejte pomalu a klidně, nestahujte břišní svaly, držte páteř rovně a hlavu přirozeně. Ruce mějte volně položené v klíně, nezatínejte je. Pro meditaci je hlavní nevyvíjet žádné vědomé úsilí. Nepokoušejte se od sebe odehnat špatné či hloupé myšlenky, které zákonitě přijdou, nechte je plynout a stále pomalu dýchejte „do břicha“. Neseďte na holé zemi, pokud vám to vyhovuje, podepřete se polštáři, jde jen o to, aby vás nic nebolelo a měli jste příjemný pocit. Vůbec nemusíte sedět ve zvláštním „posedu“, ten je určen především pro pokročilé cvičence, pro vás by mohl být bolestivý. Pokud chcete, můžete při meditaci poslouchat hudbu určenou přímo pro tyto účely.
Zvládnete-li však všechny překážky, vaše trpělivost odmění vaši duši klidem a viditelným zlepšením zdravotního i psychického stavu. Meditovat můžete také s předními léčiteli se Spiritem jednou v týdnu.
(hen)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2200398
DnesDnes72
VčeraVčera562
Tento týdenTento týden72
Tento měsícTento měsíc10148

Partnerské weby