K masovým zmizením docházelo nejčastěji v době válek. Tak například zmizelo za podivných okolností dvě stě šedesát vojáků v bitvě u Gallipoli v srpnu 1915. Velící důstojník britské armády sir Ian Hamilton ve zvláštním hlášení popsal, že velitel těchto vojáků , patřících k Norfolskému pluku, s 16 důstojníky a 250 muži vstoupil do jakéhosi mraku, v němž zmizel. Podle výpovědi zákopníků 3. oddílu 1. roty novozélandského expedičního sboru F. Reichardta, R. Newnese a J. L. Newmana došlo ke zmizení u pahorku 60, Sulva Bay.
„Nacházeli jsme se na pozorovatelně, která byla přibližně o 100 metrů výše než pahorek 60. Den byl nejprve zcela jasný. Nebylo vidět žádné mraky, až na šest nebo osm oblaků, které měly všechny přesně stejnou formu – asi jako pecen chleba – a visely nad pahorkem 60. Přes silnou jižní brízu neměnily tyto mraky svůj tvar, ani vítr je neodvál. Přímo pod skupinou mraků stál jeden, který dosahoval až na zem, rovněž se nepohyboval a měl stejný tvar jako ty ostatní. Byl zcela neprůhledný a působil kompaktně jako pevné těleso. Z naší pozorovatelny jsme mohli dobře vidět okraje mraku, který spočíval asi 300 metrů od bojové zóny v oblasti obsazené Angličany ve vyschlém řečišti nebo úvozové cestě.
Pak jsme viděli, jak po této cestě nebo tímto řečištěm směrem k pahorku 60 pochodoval britský pluk Norfolčanů, skládající se z několika stovek mužů, očividně proto, aby posílili bojové jednotky na pahorku. Když dorazili k podivnému mraku, bez váhání do něj vpochodovali, ale žádný z něj už nevyšel. Když v mraku zmizel poslední voják, oblak se zvedl ze země a pomalu stoupal, až dostihl podobně vypadající mraky. Během celé doby se skupina mraků kupodivu nepohnula z místa, ale jakmile se k nim přiblížil onen ojedinělý oblak, který stoupal od země, odpluly všechny na sever, směrem k Trácii. Za necelou hodinu zmizely z našeho dohledu. To vše pozorovalo ještě dvaadvacet mužů 3. oddílu 1. roty novozélandského expedičního sboru ze zákopů opevnění Rhododendron asi 2,5 km jihovýchodně od pahorku 60…“
(vlab)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279702
DnesDnes37
VčeraVčera780
Tento týdenTento týden4157
Tento měsícTento měsíc11951

Partnerské weby