Narodil se v roce 1946 v Tel Avivu. Když mu byly tři roky, hrál si na zahradě domu rodičů a tu se náhle: „…ozvalo velmi silné a ve vysoké tónině pronikavé zvonění. Něco mě přinutilo podívat se nahoru. Byla tam stříbrná masa světla, která padala dolů, velice těsně vedle mě. Ucítil jsem bolest na čele a něco mě srazilo k zemi. Když jsem se probral, hned jsem utíkal domů a vše řekl matce. Zlobila se a zároveň

zneklidněla. Tam dole, hluboko ve mně, říkal jsem si v duchu, se odehrálo něco významného.“ Tak popisuje neobvyklý zážitek Geller ve svém životopise nazvaném Můj příběh. Uznáte sami, že na tříleté dítě byl jeho komentář k podivné události dosti zvláštní. Geller v knize vzpomíná, že krátce po této příhodě se v něm začaly rozvíjet neobyčejné schopnosti. V sedmi letech dokázal zastavit a ohnout ručičky hodinek, v osmi poprvé zlomit silou vůle lžíci. Dne 22. listopadu 1973 se objevil Uri Geller v pořadu BBC Hovory s Davidem Dimbleyem. To, co předvedl televizním divákům, bylo pro mnohé těžko uvěřitelné. Opomeňme takové „drobnosti“, že dokázal přečíst, co je napsáno nebo nakresleno v zalepené obálce, že pouhým pohledem dovedl ohnout vidličku, kterou moderátor pořadu držel pevně v ruce. Největší pozornost vyvolal fakt, že ve studiu začaly krátce nato zvonit telefony vyděšených či pobouřených diváků, v jejichž domácnostech se vidličky ohnuly také.
Tak se stal Uri Geller, alias ničitel příborů, slavným u široké veřejnosti. Vědcům, kteří se zabývají psychokinezí, však jeho jméno bylo známé už dříve. V roce 1972 s ním začali provádět první vědecké experimenty Russel Targ a Harold Puthoff ve Stanfordském výzkumném institutu. Závěry zkoumání byly publikovány v měsíčníku Nature v říjnu 1974. Nezávislí experti tehdy prohlásili, že zkoušky neprobíhaly v úplně regulérním prostředí. Geller ale své schopnosti prokázal i v pozdějších letech, a to, co předváděl, bylo stále podivnější.
Mezi dalšími vědci, kteří testovali Gellerovy schopnosti, byl například Gerald Feinberg, fyzik z Kolumbijské univerzity. Ten jednou uspořádal pro Gellera oběd, jehož se společně s ním zúčastnili kosmonaut Ed Mitchell, parapsycholog dr. Andrija Puharich a Feinbergova sekretářka. Geller ji požádal, aby sundala z ruky zlatý prsten a pevně jej stiskla v dlani. Pak na její ruku položil svou a po chvíli ji dal pryč. Feinberg později popsal, co se vlastně stalo: „Otevřela dlaň a byl v ní prsten s prasklinou, jako by jej někdo nařízl mimořádně ostrým nástrojem. Nejdříve to byla spíše malá trhlinka, snad jen pár milimetrů. Geller vzal prsten a položil ho na stůl. Po několika hodinách se prstýnek začal kroutit, až se postupně změnil do tvaru S.“
Uri Geller dovedl svými schopnostmi nalézt největší ložisko uhlí pro důlní společnost Anglo-vaal, na Šalamounových ostrovech označil naleziště diamantů. Asi nejspekulativnější záležitostí jsou tvrzení některých, jinak seriózních, sdělovacích prostředků, že se Geller podílel i na přísně utajovaných projektech americké vlády.
Svádí to k domněnce, že schopnosti Uriho Gellera mohou být svým způsobem i nebezpečné. Muž, který údajně dokázal 19. prosince 1989 silou své mysli zastavit hodiny Big Ben na věži londýnského parlamentu, si toho je vědom.
(nag)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2281335
DnesDnes812
VčeraVčera858
Tento týdenTento týden5790
Tento měsícTento měsíc13584

Partnerské weby