Naši předkové vypozorovali na obloze, že mezi viditelným pohybem nebeských těles a různými jevy na Zemi (například střídání ročních obdobích, záplavy, zemětřesení) existuje určitá souvislost. Egypťané si třeba povšimli, že před rozvodněním Nilu předchází objevení se jasné hvězdy – Siria.
Také si ale povšimli, že některá tělesa na obloze mění neustále svou polohu, a to bez jakékoli zákonitosti. Na-zvali je planetami a Římané jim dali jména podle svých božstev: Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Saturn. Proč se tato tělesa tak chovají, si neuměli vysvětlit. Právě proto se pustili do hledání neexistujících souvislostí mezi „blouděním“ planet a událostmi na Zemi. Slunce a Měsíc existovaly jen proto, aby dávaly světlo a teplo. O hvězdách měli nejasnou představu, ale dávali je rovněž v souvislost se životem lidí. Dosud někdy používaný výraz „narodil se pod šťastnou hvězdou“ má dnes spíše poetický smysl, ale jeho původ souvisí ještě se starověkou vírou, že hvězdy ovlivňují náš život.
Už ve starověku pozorovatelé označili na obloze 12 políček – souhvězdí – přes něž během roku putuje Slunce. Dnes jim říkáme zvěrokruh. Každé z těchto souhvězdí má podle astrologů božskou podstatu, poněvadž jsou obývány dvanácti božstvy, skrývají se pod různými formami. K nim patří ještě pět planet a rovněž Slunce a Mě-síc. Těchto sedm vesmírných těles putuje na své cestě po obloze od jednoho souhvězdí ke druhému. Astrologové vycházejí z jejich polohy ve 12 souhvězdích a předpovídají budoucnost. Tomu, kdo se narodil ve znamení Jupitera, bylo dříve věštěno, že prožije bohatý život a dočká se velké pocty. Astrologie, zdá se, nezanikne nikdy. Lidé se k ní totiž budou vždycky obracet a ptát se hvězd na svoji budoucnost.
(mz)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201381
DnesDnes452
VčeraVčera603
Tento týdenTento týden1055
Tento měsícTento měsíc11131

Partnerské weby