Johann Wolfgang Goethe kdysi řekl, že: „Naše přání jsou tušením schopností, které v nás dřímají, předzvěstí, co jsme schopní dokázat…“ Měl pravdu?
V roce 1990 italští neurologové pod vedením profesora Giacoma Rizzolattiho v Parmě objevili zajímavý fenomén, pro vědu tehdy nový a překvapivý. Zjistili, že určité oblasti mozku ukládají vzpomínky na motorické průběhy pohybů a mohou je opakovat, aniž by samy tuto zkušenost zažily. Mozkové buňky se aktivují pouhým pozorováním dané činnosti! Ačkoli by nám tedy schopnosti k provádění určitých úkonů měly chybět, přesto víme, jak se zachovat, co udělat. Zodpovědná je za to speciální skupina neuronů, jimž se říká zrcadlové. Ty nám umožňují vnitřně napodobovat činnosti, které sledujeme u druhých. Medicína toho již úspěšně využívá například u pacientů po mozkové mrtvici. Ti se učí prostřednictvím filmů, které jsou jim promítány a na nichž jsou zachyceny běžné každodenní činnosti (kupříkladu puštění vody z vodovodního kohoutku a podobně), jak co provádět.
Chceme-li zlepšit v nějakém ohledu své schopnosti, leckdy stačí, když budeme intenzivně sledovat druhé, kteří jsou v tom skvělí a úspěšní. Poznatky zabudujeme do světa svých zkušeností, zrcadlové neurony nám následně pomáhají udělat rychlé pokroky. Získáváme od našich vzorů zkušenosti, jako bychom je sami prožili. To, co prožíváme v myšlenkách, aktivuje i naše svaly, funkci orgánů atd. Navíc - soustředíme-li se na určitý cíl, rozvineme rezonanční pole, které vysíláme a druzí ho přijímají. Tím si do života přitahujeme lidi, kteří nám na cestě k naší vysněné metě pomohou.
(xar)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2315263
DnesDnes67
VčeraVčera800
Tento týdenTento týden67
Tento měsícTento měsíc22189

Partnerské weby