Jistě uznáte, že dobrá televizní komedie nebo rozdováděné posezení s přáteli vaší psychice jenom prospějí. Možná vás ale překvapí, že salvy smíchu mohou člověku ušetřit dost bolestí, návštěv lékaře a také účtů v lékárně.
Smích posiluje imunitu, což zvyšuje odolnost vůči infekcím i nádorům. Vědci dokázali, že díky smíchu se přímo zvyšuje počet NK buněk, což znamená „natural killer“, tedy „přirozených zabíječů“ nádorových či infekcí napadených buněk. Roste také počet buněk, které v těle vyrábějí účinné protilátky, a to dokonce až dvanáct hodin po skončení smíchu.
Smích snižuje negativní účinky stresu. Dochází k poklesu tvorby hormonů, jejichž zvýšená hladina je pro stres charakteristická. Podle jednoho výzkumu chrání smích i před srdečními nemocemi, což se dává do souvislosti právě s jeho protistresovým působením.
Smích znamená pohyb. Když se smějeme, je to pro naše tělo slušné cvičení bránice, dýchacího systému, srdce i dalších částí těla. Někteří lékaři tomu říkají vnitřní jogging. Nastává zvýšení tepové frekvence a prokrvuje se pokožka, protože se rozšiřují povrchové cévy, což se projevuje okamžitými pocity tepla. Po skončení smíchu se tepová frekvence i krevní tlak snižují až pod obvyklý stav, a to je většinou žádoucí.
Smích mírní bolesti. Smíchem se může u chronicky nemocného snížit spotřeba léků proti bolesti, z nichž řada má nepříznivé vedlejší účinky.
Smích přináší svalové uvolnění. Během smíchu se uvolňují svaly, které se na něm přímo nepodílejí, a po jeho skončení ty, které byly aktivovány. Svalové uvolnění přetrvává asi 45 minut po skončení silnějšího smíchu a díky němu se svaly mohou uvolnit ještě více než za pomoci masáže.
Smích posiluje dýchání. Plíce se při něm zbavují podstatně většího objemu vzduchu než za normálních okolností. To může být zvláště přínosné pro lidi s onemocněním dýchacího systému. Povzbuzuje zároveň i krevní oběh.
Smích léčí psychiku. Mírní hněv, úzkosti i deprese, zvyšuje sebedůvěru a pocit, že je člověk schopen své záležitosti ovlivňovat. Zvyšuje také tvořivost, schopnost řešit problémy a odolnost. Často uvolňuje nahromaděné vnitřní bloky a potlačené emoce. Díky smíchu člověk dokáže vnímat své problémy z jiné stránky a s větším nadhledem.
Pořádný chechtot
Líbí se vám účinky smíchu ? Důležité je ovšem smích netutlat, ale naopak se pořádně rozchechtat. Zejména pro ženy bude navíc inspirující skutečnost, že se tak úžasně procvičují obličejové svaly, které potom pomaleji stárnou a zřetelně drží konturu celé tváře. Ve světě již existují Kluby smíchu. Cvičení smíchu je dvacetiminutové, začíná tleskáním a pokřikováním slabik ho-ho a ha-ha, je v něm zastoupeno i chechtání potichu a nakonec se všichni doopravdy málem válejí smíchy. Tak do toho, vždyť ne nadarmo se říká : „S úsměvem jde všechno lépe“.
(vlab)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

2234442
DnesDnes256
VčeraVčera671
Tento týdenTento týden2950
Tento měsícTento měsíc10507

Partnerské weby