Mozek je nejsložitějším orgánem našeho organismu. Obsahuje na 100 miliard navzájem propojovaných mozkových buněk. Podstatná část vývoje se odehrává v průběhu tří prvních měsíců nitroděložního vývoje plodu. Mozek novorozence váží okolo 400 g. Anatomicky a funkčně je dosud nezralý, na povrchu se vytvořily jen hlavní brázdy a mělké rýhy.
Počet mozkových buněk je sice konečný, ovšem jejich vývoj teprve začíná. U kojence mozek rychle roste, u šestiletého dítěte váží asi 1250 g, což představuje dolní hranici hmotnosti mozku dospělého člověka.
Nyní vědci zjistili, že hlavní roli při skutečném vytváření mozkových obvodů mají zážitky, vnímání okolního světa a výuka v časném dětství. Proto doporučují neustále mluvení s nejmenšími dětmi, hlasité čtení, hry a účast na nejrůznějších činnostech.
U starších dětí se rozvíjí představivost, paměť a schopnost kombinace hrami, jako jsou šachy, pexeso či skládání puzzle. Prostorově-časové myšlení, které je základem pro matematiku a techniku, ovlivňuje to, když dítě hraje na hudební nástroj, zejména housle či piano.
Výživa je velmi důležitá pro správný vývoj mozku. Málo se ví, že 60 % mozku tvoří tuky (lipidy). Proto jsou již od těhotenství velmi prospěšné omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Ty si však tělo nedokáže vyrobit. V potravě je obsahují ryby (losos, tuňák, makrela), rostlinné oleje, obilná zrna, ořechy.
(bru)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2147521
DnesDnes472
VčeraVčera604
Tento týdenTento týden1789
Tento měsícTento měsíc15336

Partnerské weby