Balašín je nevelká osada položená v podhůří Orlických hor, při silnici vedoucí z Dobrušky na Nový Hrádek, na severním okraji okresu Rychnov nad Kněžnou v nadmořské výšce 485 metrů. K obci náleží osady Bydlo, Rokole a Vranovka. Samota Rokole leží při levém břehu řeky Olešenky, poblíž zříceniny hradu Frymburku. Dlužno dodat, že rokole je prastarý výraz pro rokli.
Traduje se, že lesník z nedalekého Nového Hrádku šel kolem studánky v lese nad říčkou Olešenkou. Uviděl spadnout do pramene slepého ptáka, ten však po chvíli vyletěl zdravý. Viděl v tom boží znamení, sám měl doma slepého syna. Nabral tedy vodu, přinesl ji domů a omyl synkovi oči, a ten skutečně prohlédl. Kromě syna lesníka z Nového Hrádku se díky vodě ze studánky uzdravili i další tři nevyléčiteně nemocní lidé. Zbožní obyvatelé z okolí nejdříve pověsili na strom u studánky mariánský obrázek. Lesník z vděčnosti postavil u zázračného pramene dřevěnou kapličku s obrazem Panny Marie. Ve slavoňovské kronice je zaznamenáno několik případů zázračných uzdravení i svědectví o početných zástupech poutníků, zejména z poslední třetiny 19. století a z první poloviny 20. století. Uzdravení nechávali v kapličce své hole a berle.
Původní kaplička chátrala a pomalu upadala v zapomnění. Až v roce 1859 byla nahrazena zděnou kaplí. Dal ji postavit na svoje náklady a s přispěním dobrovolníků z řad věřících Antonín Hartman. Na oltáři visí obraz Panny Marie Rokolské (Panny Marie Královny s Ježíškem na klíně - Panny Marie trůnící) od malíře Klemense. Lidé jezdí ke studánce pro vodu i dnes.
Rokole je navíc kolébkou a centrem schönstattského hnutí v Čechách, (Schöntatte = krásné místo). Nejdříve bydlelo několik sester v malém domu v Novém Hrádku a za minulého režimu se tajně staraly o rokolskou kapličku. Po převratu byla postavena a 19. července 1997 vysvěcena první originální svatyňka v Čechách. Jde o přesnou kopii kapličky v Schönstattu. Je to 143 schönstattská kaple ve světě a nese ideál - poslání Betlémské hvězd. V roce 2000 byl dostavěn v její blízkosti tzv. provinční dům.kde v doučasné době žije kolem dvaceti sester.
(kýr)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2169473
DnesDnes76
VčeraVčera647
Tento týdenTento týden723
Tento měsícTento měsíc15649

Partnerské weby