Je několik způsobů, jak se dožít sta let. V průběhu necelých deseti let se zvedla průměrná věková hranice, které se dožívají evropské ženy, bezmála 

o dva roky - z 81,8 na 83,7 let. U mužů stoupla dokonce téměř o tři roky - ze 75,3 na 78 let.
Časopis vzhůru nohama
Čím to? Částečně za to může zdokonalování zdravotní péče a snižování kojenecké úmrtnosti, ale podíl na tom má i lepší osvěta. Důkazem toho je, že je možné vést aktivní a užitečný život do stále vyššího věku. Způsoby, jak toho docílit, jsou docela zajímavé. Tak třeba: čtěte časopis vzhůru nohama. Tím vystavíte mozek mírnému stresu, který naruší jeho buňky. Mozek začne škodu napravovat a současně odstraní i poškození související se stárnutím.
Choďte dřív spát
Choďte dřív spát. Vědci zastávají názor, že nedostatek spánku narušuje schopnost těla vypořádat se se stresovými hormony. U jedinců, kteří spí jen sedm a méně hodin denně, jen o hodinu delší spánek způsobí výrazný pokles krevního tlaku (a tedy rizika mrtvice a infarktu).
Sklenka vína
Dejte si každý večer sklenku vína (125 ml). Výzkum dokázal, že obsahuje flavonoidy a resveratrol, látky, jež mohou snížit nebezpečí onemocnění srdce, určitých typů rakoviny a zpomalit postup neurologických poruch, např. Alzheimerovy choroby. Ale ne víc než tu jednu!
Pohyb
Procvičujte si švih - hrajte golf, nebo se protáhněte. I sebemenší pohyb stačí k tomu, aby mozek začal vytvářet chemickou látku BDNF, která zabraňuje rozpadu buněk vlivem stárnutí.
Smějte se
Obklopte se přáteli kypícími zdravím, nebo pěstujte sexuální aktivitu, pokláboste si a smějte se, pěstujte jógu. Pracujte na zahradě, neboť zahradničení v sobě zahrnuje kardiovaskulární cvičení, proměnlivost, vytrvalost a svalovou zátěž - a z kýžených výsledků se dostavuje příjemná radost. Podle francouzské Národní zahradnické společnosti pouhými 45 minutami prostříhávání růží nebo 25 minutami okopávání spálíte až 150 kalorií.
To je jen několik rad z odborných kruhů.
(ksa)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2169390
DnesDnes640
VčeraVčera569
Tento týdenTento týden640
Tento měsícTento měsíc15566

Partnerské weby