Máte problémy s krevním tlakem - vysoký či nízký a chtěli byste si tlak pravidelně pro kontrolu měřit? Můžete si koupit vlastní, na trhu je dostatečný výběr. Otázka zní: který si vybrat?
Pokud vám jde o přesnost, pak žádejte certifikovaný a kalibrovaný přístroj s přesností minimálně +/-3 mmHg (ty nejlepší vykazují přesnost s výchylkou 2 mmHg).
Pokud jde o místo měření - manžety běžné velikosti obyčejně pasují na nadloktí o obvodu od 22 - 24 cm do 30 - 32 cm. Paže mimo toto rozmezí potřebují speciální manžetu. (Některé dražší přístroje mají funkci automatického nastavení velikosti manžety.) Jednodušší, rychlejší, ale méně přesný je náramkový měřič. Nedoporučuje se lidem starším padesáti let, protože omezuje elasticitu cév. (Lepší přesnost si zajistíte, když při měření zvednete ruku do výše hrudníku.)
Rtuťový tonometr se doporučuje jen profesionálům, protože čtení výsledků vyžaduje stetoskop a zkušenosti. Poloautomatický přístroj vyžaduje ruční pumpování po dobu 4 až 5 vteřin, takže není vhodný pro slabé nebo přestárlé jedince. Modernější automatické přístroje vycítí, kdy tlak dosáhl vyhovujících hodnot. U starších typů si uživatel nastaví předem požadovanou hodnotu asi o 20 - 30 mmHg nad očekávaný tlak krve.
Duální automat s pomocí senzoru a zabudovaného mikrofonu spojuje výhody automatického přístroje s vlastnostmi tradičního lékařského tlakoměru, díky čemuž poskytuje nejpřesnější výsledky. Moderní přístroje dokážou uchovat v paměti až sto měření, seřadit je podle parametrů a s pomocí kabelu i zobrazit jako graf na počítači. Údaje rodinných příslušníků lze ukládat samostatně.
(ksa)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2219505
DnesDnes24
VčeraVčera639
Tento týdenTento týden24
Tento měsícTento měsíc12030

Partnerské weby