V antické mytologii můžeme nalézt první známky o andělech. Je to jednak posel bohů Hermes (Mercurius), který má křidélka na nohou a takzvaný genius.
Genia má každý člověk. Genius jej vlastně uvádí do života a po celý život, od narození až do smrti, ochraňuje a řídí jeho osudy. Římané oslavovali genia ve výroční den svého narození obětí vína, květin, medu a kadidla. Pořádala se hostina, při níž se mohlo rozpoutat i nezávazné veselí, protože genius se raduje, když se jeho chráněnec veselí, a nemá rád, když je smutný.
Původně se věřilo, že s člověkem umírá i genius, později se ale přešlo na to, že se genius odebere po smrti svého chráněnce mezi bytosti sobě podobné a někdy sedává na hrobě svého chráněnce.
Geniové žen se nazývají junony, římskému geniovi byl analogický řecký daimon. Nejen ale jednotlivci, nýbrž i celá rodina, město, národ i místa měli svého genia. Geniové lidí byli zobrazováni jako krásní mladíci se zastřenou hlavou, s miskou a rohem hojnosti. Geniové loci (místní) byli zobrazováni jako hadi.
V křesťanství má anděl dvojí hlavní úlohu: jednak jako posel boha, jednak jako strážce, který stejně jako římský genius ochraňuje člověka od narození do smrti. Anděl strážný byl často zobrazován na barvotiscích, jak ochraňuje dítě nad propastí, před splašeným koněm či při požáru.
Řecky se anděl řekne aggelos, což znamená posel, ve slovanských jazycích je to anděl, anglicky angel, německy Engel, francouzsky ange, italsky angelo a maďarsky angyal.
V bibli, ve Starém zákoně, vystupovali andělé velmi materiálně. Vcházeli k lidským dcerám, které pak rodily. Antická mytologie mluví o titánech, kteří bojovali s pozdějšími bohy a byli svrženi.
Úkolem andělů je velebení boha, jsou jeho posly a ochraňují lidi. Křesťanští andělé pomáhali i v boji a nosili brnění. Johanka z Arcu byla ve styku s anděly, kteří jí radili. Andělé vystupují v pověstech, legendách i v moderní literatuře. Anděly a archanděly má i islám, archanděl Gabriel je vlastní posel boží, Michael je patron židů, Israfil probudí zemřelé hlasem své trouby v den zmrtvýchvstání a Azrael je anděl smrti, který z těla umírajících vytahuje duši.
(mz)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2219502
DnesDnes21
VčeraVčera639
Tento týdenTento týden21
Tento měsícTento měsíc12027

Partnerské weby