Podle jedněch byl geniálním vojevůdcem, podle druhých zrádcem a patologickou osobností. Tak bývala hodnocena úloha „malého velkého muže“ Albrechta Eusebia Valdštejna, pouhých 150 cm vysokého „Napoleona z Čech“.
Narodil se 14. září 1583 v Heřmanicích u Jaroměře. Od raného mládí na sobě pracoval, byl reprezentativním zrozencem znamení Panny. Český Napoleon byl velmi pověrčivý, známa je celá řada pikantních historek o jeho vztazích k astrologům a horoskopům. Jako svého hlavního poradce ve věcech duchovních a osudových si vybral geniálního astronoma, astrologa a matematika Johanna Keplera. Valdštejn nikdy z krku nesundával podivný amulet, pravidelně rozmlouval se svou skříňkou s kameny. Pravděpodobně se jednalo o podpůrné nerosty, například takový citrín ke zrozencům Panny padne jako ulitý. Povyšuje rozum do roviny moudrosti, podporuje rozhled, posiluje sebedůvěru, inteligenci. A také zabraňuje, aby detaily bránily chápání důležitých celků. Valdštejn měl inteligenci vědce a srdce diktátora.
Někdy kolem roku 1614 se začal motat kolem kabalistických a ezoterních spolků, paktuje se s rabíny a alchymisty. Za branami Prahy se schází s podivíny od vltavských břehů. Protivníci měli jasno, podle nich se ambiciózní muž upsal ďáblu!
Valdštejnovy pikle časem překročily únosnou mez, byl ochoten zradit i samotného panovníka, jen aby dosáhl většího majetku, slávy a vlivu. Přes Keplerovo varování (vévodův horoskop končil březnem 1634, astrolog nebyl schopen dál učinit věrohodnou předpověď) chystal scénář státního převratu. Již začal vyjednávat s nepřáteli císaře. Nic nestihl, 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn. Zajímavé je, že byste na šlechticově ruce našli i přerušenou čáru života, těžce nemocný muž by se konce roku nedožil. Kepler to dobře věděl. Ve frýdlantském panství se po Albrechtově smrti začaly dít tajemné věci, opět se přetřásalo Valdštejnovo spojenectví s ďáblem. Opravdu mu upsal svou duši?
(sun)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2341477
DnesDnes642
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden1448
Tento měsícTento měsíc21634

Partnerské weby

apartman banner