Zbytky obranných hradeb, hrobek a svatyň z 5. století před naším letopočtem byly nedávno objeveny v městě Gordion v Turecku. Reliéfy uzlů na zdech dle mínění archeologů potvrzují, že kdysi na tomto území existoval kult uzlů.
Dávné pověsti se zmiňují o vozu Dia, uchovávaném v gordijské svatyni, kterým měl vjet do města Goridos, pozdější vládce, král Frigů. Otec z mytologie známého krále Midase byl zpočátku prostým oráčem. Na jeho vůz, tažený voly, jednou usedl orel. To byla věštba, že jednou bude vládcem. Když se předpověď splnila, Goridos složil svůj vůz jako vótum Diovi. Vypřáhl voly a oprať zavázal zvláštním uzlem, který později proslul jako gordický a který nebyl schopen rozvázat obyčejný smrtelník.
Dle předpovědi ten, kdo by uzel rozvázal, se měl stát pánem Asie. Neúspěšně se o to pokoušelo mnoho lidí. Podařilo se to teprve Alexandru Makedonskému. Když v roce 333 před naším letopočtem dobyl před výpravou do Persie Gordion, přesekl uzel mečem. Záhy na to v souladu s předpovědí porazil perského krále a vytvořil v Asii silné impérium.
Dle některých badatelů je gordický uzel metaforické znázornění strategického významu města Gordion. Kdo dobyl tuto tvrz s průsmykem přes hory, opravdu mohl dobýt celou Asii. Archeologové se domnívají, že legenda o voze Gorida a zamotaných opratích je ozvěnou antické magie uzlů. Kdysi šňůry a řemeny byly důležitým stavebním prvkem, proto znalost složitých spletenců byla nutná ve všech oblastech života. V současnosti je znalost uzlování stále méně důležitá.
V antice měly uzly význam nejen praktický, ale i magický. Dle pradávné víry a zvyků byly uzly jistým druhem testů intelektuálních a manuálních schopností budoucích vládců. V antických dobách se v různých krajinách dávalo v den svatby mladé nevěstě klubko zauzlených nití, které měly ověřit její schopnosti. Uzly symbolizovaly svazek lidských osudů a božích rozsudků. Měly upevňovat manželství, přátelství a chránit před snahou nepřátel. Své magické uzly - talismany - měli vládcové ukryté ve zvláštních skříňkách, aby nepadly do rukou nepřátel.
(mh)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279280
DnesDnes395
VčeraVčera734
Tento týdenTento týden3735
Tento měsícTento měsíc11529

Partnerské weby