Naši dávní prapředci věřili v opakování zvláštních cyklů života a smrti. Tehdejší „zásvětí“ do svého lůna přijímalo duše zemřelých a opět je vracelo do života. Druhá teorie byla podobná, jen podle ní duše odcházely do jiných světů. Křesťanství vytvořilo vlastní pravidla: hříšníci přijdou po smrti do pekla, ostatní do nebe.
U Těšetic na Moravě archeologové objevili unikátní rondel ve tvaru elipsy, v něm rituální pomůcky, figurky, lidskou lebku a zlomky magických nádob. Nejzajímavější byl podivný hrob „skrčence“. V něm ležela mladá žena, rituální oběť bohům. Další lidské lebky se našly v obřadních jámách. Jde o jednu z nejstarších kruhových svatyní z neolitické doby, říkalo se jim rondely. Ochraňovaly je dvojité či trojité příkopy se čtyřmi vstupy a palisádou. A kdo tyto svatyně postavil? To je velkou záhadou.
Všimněme si i dalších zajímavých rondelů u nás. U Vochova v západních Čechách se v jednom z nich nalezla tzv. „Vochovská Venuše“, rondel u Slaného zase souvisel s veledůležitým slunečním kultem. Byl bohužel zničen zemědělskou technikou. O letním slunovratu pohané z jeho středu pozorovali unikátní divadlo, slunce vycházelo přímo nad posvátným vrchem Řípem. Jeden z amatérských badatelů nás upozornil na existenci rondelu Skalka poblíž Vlašimi. Prý šlo o jedno z nejvýznamnějších kultovních center v kraji. Archeologové zde objevili stopy po krvavých obřadech a zlaté svitky. Stěhování duší chtěli pohanští mágové urychlit, proto použili černou magii. Nakonec se bohové vzbouřili a na hradiště seslali strašlivou kletbu. Pravděpodobně došlo k vybuzení zlých sil, které musely být nasyceny krví obětí.
A poslední zajímavost na závěr: Křesťané své první svatyně (rotundy) dosti často stavěli právě na místech někdejších rondelů. Věděli, že energie místa tu tryská jako neviditelný gejzír a pomůže jim v jejich díle. Díky ní mohli stoupenci jediného Boha ovládat krajinu, démony, tajné světy i věřící. Podařilo se jim to dokonale...
(sun)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2336673
DnesDnes805
VčeraVčera800
Tento týdenTento týden2388
Tento měsícTento měsíc16830

Partnerské weby

apartman banner