Paní Helena T. z Prahy se ptá: „V loňském roce mě zaujal článek o zelených potravinách. Měla jsem různé zdravotní potíže, tak jsem vyzkoušela mladý ječmen. Můj stav se stabilizoval, cítím se mnohem lépe. S dcerou jsme si říkaly, že by bylo fajn, kdyby z důvodů prevence zelený ječmen užívaly i její děti, tedy má vnoučata. Jenže dětem nápoj z ječmene nechutná, prý je jako špenát a ten ony odmítají. Je nějaký návod, jak ho dětem vylepšit?“

S dotazem jsme se obrátili na paní Radku Hutařovou, která má se zelenými potravinami bohaté zkušenosti.
Jsou zelené potraviny vhodné i pro děti?
„Zejména v zahraničí se začíná prosazovat trend, že je zelený ječmen doporučován už těm nejmenším dětem, batolatům. Po odstavení dítěte od prsu matky je to ideální nápoj, neboť mladý ječmen má stejné pH jako mateřské mléko. Je to takové zelené instantní mléko - rozmícháte prášek ve vodě a v podobě nápoje tak podáte dítěti potřebné vitaminy, minerály, enzymy pro jeho zdravý růst. Obecně lze říci, že zelené potraviny dodávají rozvíjejícímu se imunitnímu systému sílu dozrát, tedy se lépe vypořádat s reakcemi na očkování a nejrůznější škodliviny z okolního prostředí - viry, bakterie, plísně. Navíc dodávají i nezbytné živiny, které v přirozené stravě chybějí a přitom jsou nesmírně důležité pro správný vývoj dětí a jejich růst. Právě v době růstu jsou na dětský organismus kladeny velké nároky. Pokud tělo dítěte dostatek živin nemá, dochází k poruchám růstu, k různým poškozením obratlů páteře, objevují se noční bolesti dlouhých kostí, občas i křeče z nedostatku základních minerálů. A ječmen podporuje i psychomotorický vývoj, to znamená rozvoj koordinace pohybů a zároveň i abstraktních funkcí mozku odpovědných za vývoj logického myšlení, představivosti, paměti, mluvení. Ochranou vnitřního prostředí jednotlivých buněk i systémů zelené potraviny předcházejí či výrazně zpomalují projevy některých geneticky podmíněných onemocnění, která se projeví až během významného oslabení organismu, což může způsobit i již zmíněný rychlý růst.“
Jak podávat - jakou formou - ječmenný prášek dětem?
„Aby děti ochotněji přijímaly zdravý ječmenný nápoj, lze ho smíchat s ovocnými džusy. Denní dávka ječmene je daná věkem a hmotností dítěte, tu je třeba konzultovat s odborníkem. Jinak pak poměr volíme individuálně, podle chuti dítěte, postupně můžeme ječmennou složku navyšovat. Ječmenný prášek je stejně tak možné přidávat do jogurtů, salátů a podobně. Nedoporučuji ho ale sypat do polévek nebo horkých nápojů, protože teplo aktivní složky v ječmeni, které mají pozitivní vliv na lidský organismus, ničí.“

Radka Hutařová nám nabídla hned několik receptů vhodných pro děti.
Ovocné nápoje s ječmenem: šťávu z mladého ječmene mícháme nejčastěji s pomerančovým, jablečným, mrkvovým, ananasovým nebo banánovým džusem.
Ječmenný prášek lze ale také přidávat do salátových zálivek - zeleninových i ovocných.
Recept na zálivku do zeleninového salátu: smíchají se dvě menší lžičky ječmenného prášku, dvě polévkové lžíce citronové šťávy, čtyři lžíce olivového oleje, jedna nadrobno pokrájená cibule. K ochucení je vhodné přidat špetku soli a čerstvé bylinky – například petržel či kopr.
Zálivka na ovocný salát: do smetany se rozmíchají dvě lžíce ječmenného prášku a hrst slunečnicových nebo sezamových semínek.
Speciální recept pro děti: Žabákův dort
Vymícháme krém z tvarohu a kysané smetany, osladíme ho nejlépe přírodním třtinovým cukrem a přidáme podle individuální chuti ječmen. Na dno kulaté dortové formy klademe piškoty, na které přidáme vrstvu krému, tu poklademe na kolečka pokrájeným banánem a opakujeme další vrstvení. Poslední, tedy vrchní vrstva dortu by měla být krémová, dozdobí se plátky kiwi.
(zem)
Kontakt: 777 270 887, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2337255
DnesDnes573
VčeraVčera814
Tento týdenTento týden2970
Tento měsícTento měsíc17412

Partnerské weby

apartman banner