Nesnášíte Vánoce? Nezoufejte, jsou jen jednou do roka. Čím dál víc lidí je vnímá jako pořádný blázinec, neboť se stresují s pořizováním dárků, úklidem domova, plánováním společných akcí. Svátky by měly být dobou klidu, pohody, rozjímání, vzájemné pospolitosti. Jak to udělat, abychom se z přípravy Vánoc nezbláznili?

Nebuďte maximalistka
Jestliže si naplánujete, že o Vánocích se bude podávat deset druhů cukroví, všechna okna v bytě se budou lesknout jako zrcadla, v šatníku uděláte generální úklid, perfektní dárky nakoupíte na poslední chvíli, pak si můžete být jistá, že tenhle cíl vás dostane na kolena. Snažte se nebýt maximalistkou, nemějte příliš velká očekávání, jinak si můžete být jistá, že se ještě na Štědrý den s rodinou pohádáte nebo vám hrozí totální kolaps.

Zapojte celou rodinu
I když si tolik přejete, aby všechno vyšlo o svátcích do puntíku, nemusíte všechno zařizovat sama, nejste přece robot. Je spousta povinností, které můžete delegovat na ostatní členy domácnosti. Důležité je nebrat svátky příliš vážně, však se svět nezhroutí, když nebude vše, jak má být. Myslete na sebe, udělejte si čas na své přátele. Právě v předvánoční shonu může být báječnou relaxací posezení s kamarádkou u kávy, procházka v přírodě, návštěva zajímavého divadelního představení.

Usmívejte se
I mnoho úkolů a povinností se dá zvládnout s úsměvem na rtech. Snažte se potkávat s lidmi, kteří jsou optimisticky naladění, budou s vámi, jak se říká, na jedné vlně. Setkávejte se s nimi proto, že chcete, a ne proto, že musíte. Pokud máte s někým nějaké nevyřešené problémy, konflikty, trápení, vánoční čas je ideální k tomu uzavřít starou kapitolu, udobřit se s lidmi, s nimiž máte nějaké hádky a nevyřešené spory.

Utrácejte s rozumem
Představa Štědrého večera s rozsvíceným stromečkem a kupou dárků může vést k bezhlavému nakupování. Měli byste si však stanovit finanční limity, na vánoční dárky si nepůjčovat. Vyplatí se udělat si seznam obdarovaných, zamyslet se nad tím, čím jim udělat v rámci peněžních možností radost. Také rozpočet na jídlo, výzdobu, cestování a jiné aktivity o vánočních svátcích přijde vhod. Přinejmenším se na dlouhé měsíce nezadlužíte, vyhnete se stresu z toho, že musíte platit své závazky.

Deprese? Nic neobvyklého!
Deprese, smutek není o vánočním čase nic neobvyklého. Pokud jste ztratili někoho blízkého, přetvařování nikam nevede. Nechte svým pocitům volný průchod, nebraňte se slzám. Pamatujte na to, že vydatný spánek může být velmi osvobozující, zavolejte někomu, kdo vás pochopí, porozumí, neodmítne pomocnou ruku. Vnímejte svátky jako čas, kdy nemusíte do zaměstnání, můžete se věnovat svým zálibám, čtení pěkné knížky, trochu si přispat. Však netrvají věčně a za pár dní se zase všechno vrátí do obvyklých kolejí.
(mv)

DODATEK
Podle jednoho průzkumu, na Vánoce se těší více než sedmdesát procent dotázaných. Skoro polovina respondentů se přiznala, že se ve svátečních chvílích s partnerem hádá. Většinou se tak stává u dvojic mladších čtyřiceti let.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2341310
DnesDnes475
VčeraVčera806
Tento týdenTento týden1281
Tento měsícTento měsíc21467

Partnerské weby

apartman banner