Úzkostné poruchy patří mezi tzv. neurotické poruchy, které se projevují patologickým vyjádřením pocitu úzkosti a strachu. Úzkostné poruchy patří mezi nejčastější duševní poruchy, mezi které řadíme například agorafóbii (strach z otevřených prostranství), sociální fóbii a jiné izolované fóbie.
Pocit úzkosti nebo strachu v mírné formě prožívá každý z nás. Úzkost definujeme jako nepříjemný emoční stav bez jasně definované příčiny. Strach naproti tomu popisujeme jako emoční a fyziologickou odpověď na očekávané nebezpečí a trvá pouze po dobu působení tohoto nebezpečí. Za normálních okolností mají tyto dva stavy svůj nezastupitelný ochranný a informační význam. Ochraňují a upozorňují jedince na hrozící nebezpečí. Mohou však nabývat takové intenzity, že již hovoříme o úzkostných poruchách.
Právě před Vánocemi se můžeme setkat se strachem z velkých prostor ( slovo agorafobie je odvozeno z řeckého původu a znamená doslova strach z tržiště). Nejčastějším projevem je strach být v davu, na veřejných místech a nebo úzkostný pocit z opuštění domova. Typickým problémem je užívání hromadných dopravních prostředků, pobyt v obchodních domech, restauracích a jiných společenských zařízeních. Mezi úzkostné poruchy patří i tzv. panická porucha, jejímž hlavním rysem jsou opakované záchvaty paniky. Tyto záchvaty nejsou předcházeny žádnou konkrétní situací, ale vznikají náhle. Téměř vždy jsou doprovázeny pocity dušnosti, bolestí na hrudi a závratěmi. Taktéž je častý strach ze smrti.
Jelikož jde o psychiatrické onemocnění, které se může vyvíjet a zhoršovat, je velice důležité vyhledat lékaře psychiatra již při prvním pocitu, že „něco není v pořádku“. Léčba této nemoci je totiž velice úspěšná, pokud je zahájena včas.
(mz)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2220237
DnesDnes179
VčeraVčera577
Tento týdenTento týden756
Tento měsícTento měsíc12762

Partnerské weby