Panika, která před časem zavládla díky hackerským útokům na weby některých státních institucí, úřadů, bank a zpravodajců je podle odborníků jen předzvěstí „malé internetové apokalypsy“. V současnosti se pro změnu řeší problémy se zpomalováním internetu. Podle jedněch znalců jde o přetíženost počítačové sítě, druzí v něm vidí další rafinovaný útok globálních pirátů.
Na jedné zahraniční konferenci se nedávno diskutovalo i o používání algoritmů v informačních systémech. Například v textových procesorech, při bankovních operacích a v internetovém obchodování již hrají prim. Sci-fi scénáře se pozvolna stávají skutečností. V žurnalistice se uplatňuje systém algoritmického psaní, který používají hlavně zpravodajské servery. Možná, že klasický novinář v budoucnu už nebude existovat, stane se dozorcem strojů, které převezmou jeho práci. Kam se poděla lidská invence, ona ceněná přidaná hodnota?
Podobné „vychytávky“ sice společnostem ušetří ohromné peníze, ale na druhou stranu mohou představovat velké nebezpečí, pokud se operace generované počítači zvrhnou. Stačí maličká chyba lidského faktoru a dominový efekt způsobí obrovské a nezvratné škody. Uveďme si několik příkladů. „Šílený“ algoritmus způsobil v roce 2010 řetězovou reakci v obchodování, hlavní burzovní index v USA se citelně propadl. Díky asi čtyřminutovému výkyvu přišel trh o necelý trilion dolarů! Tento případ (známý pod názvem Flash Crash) je jen špičkou ledovce. Algoritmy se využívají i v marketingu a cílené reklamě, díky matematice se lidé poznávají na seznamovacích serverech. Nevědomky (a také algoritmicky) možná i vy doporučujete na sociálních sítích různé produkty svým přátelům. Co se ještě stane, to zatím nikdo neví, konstatují internetoví experti...
(sun)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2342664
DnesDnes573
VčeraVčera1257
Tento týdenTento týden2635
Tento měsícTento měsíc22821

Partnerské weby

apartman banner