Cévní mozková příhoda, tedy mozková mrtvice, je život ohrožující civilizační onemocnění. Ročně se u nás zaznamená na 35 000 nových případů: 30 procent zemře, dalších 30 procent má trvalé následky. Okolo 85 procent příhod je způsobeno nedokrvením. Sraženina zablokuje přívod krve do mozku. Zbytek tvoří případy, kdy v mozku nebo jeho blízkém okolí praskne slabá cévka, krev se rozlévá, některé buňky tiskne a jiné nezásobuje krví.
Ať už je příčina jakákoli, příznaky se objevují náhle a neúprosně. Existují tři základní varovné signály: ochablost obličejových svalů, slabost v paži a potíže s mluvením. Pokud zpozorujete některý z uvedených příznaků, ihned volejte sanitku, protože čas hraje mimořádně důležitou roli.
Jsou i další druhotné příznaky: slabost nebo brnění v nohou, potíže s viděním, s chůzí, ztráta koordinace pohybu, nevolnost, bolesti v břiše. Pokud se počítačovou tomografií prokáže, že příhodu způsobila nedokrevnost mozku, lze takový stav léčit celkovou trombolýzou, tedy podáním léku, který krevní sraženinu rozpustí. Ovšem tuto léčbu je možné provést jen do 4,5 hodiny.
Některé rizikové faktory mozkové mrtvice jsou nevratitelné. Zvýšené nebezpečí číhá na každého, kdo měl mozkovou příhodu v rodině nebo komu je více než 55 let. Dobrá zpráva je, že až 80 procent ischemických příhod se dá preventivně odvrátit změnou životního stylu - snížením nadváhy, zdravou stravou, cvičením, ale také lékařskou péčí.
(ksa)

DODATEK
V celé Evropě zabije mozková mrtvice 1,3 milionu lidí, přičemž toto číslo by mělo podle odhadů do roku 2025 vzrůst na 1,5 milionu. To už je prakticky epidemie.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2337946
DnesDnes400
VčeraVčera864
Tento týdenTento týden3661
Tento měsícTento měsíc18103

Partnerské weby

apartman banner