Paní Julie O. z Moravy se ptá: Slyšela jsem, že pokud člověk chce poznat sám sebe a pracovat na sobě, pomůže mu enneagram. Můžete mi říci, co to je a jak se s ním pracuje?
Chceme-li pochopit, co je enneagram, je třeba zabrousit do historie. Enneagramový znak související s devíti osobnostními strukturami se vynořil na Západě prostřednictvím praxe a učení G. I. Gurdieja. Ten objevil a využil učení z tajných škol Středního východu, jež mají tradici starou dva tisíce let. V druhé polovině minulého století se významní vědci, psychologové a učitelé zúčastnili školy v Arice, kde Oskar Ischazo představil enneagram jako nástroj k tomu, jak odstranit překážky na psychologické i spirituální cestě člověka. Moderní enneagram pak založil Claudio Naranjo M.D. psychiatr - učitel, který navázal na Oskara Ischaza. Claudio je do dnešní doby ústřední osobností světového enneagramu. V té době se objevily další vyjímečné osobnosti mající zásadní vliv na budoucnost enneagramu. Helen Palmer, David Daniels M.D., který vyučoval tento systém na Stanfordu v tomto století.
O enneagramu jsme více zjistili od PhDr. Evy Velechovské, která je v naší republice vůdčí osobností v této sféře, byla prvním lektorem, která v ČR enneagram vyučovala. Je nositelkou licence EPTP pro Českou republiku, Senior coach a mentor v EIB v USA a je v kontaktu s předními světovými osobnostmi enneagramu.
Co je enneagram?
Je to dynamicky se vyvíjející psychologický a duchovní systém odhalující nejvnitřnější motivy jednání člověka a nabízející možnost vědomého vývoje. Jde o kompletní popis struktury návyků, tendencí, emočních a myšlenkových vzorců a jakkoli je to překvapující, je to struktura poznatelných znaků pro každého člověka. Ennea znamená devět a gram je způsob, model. Jedná se o systém pozorující a popisující rozdílné způsoby seberealizace života a lidské zkušenosti. Můžeme ho chápat jako mapu lidského obranného systému, způsobu a strategií jak žít a naplnit účel života. V současné době po celém světě monitorují rozvoj osobnosti lidí tisíce enneagramových učitelů, společně objevujeme, jak se tato struktura vyvíjí v souladu s měnícími se podmínkami života.
Co potřebuje člověk, aby v tomto systému našel svoji osobnostní strukturu, svůj typ?
Základní popis jednotlivých struktur osobnosti je spojen s diagramem, který podporuje pochopení souvislostí. Pokud je někdo zvědavý, jak vypadá jeho struktura osobnosti, pak má několik možností. Nejlepší je absolvovat seminář Sebeuvědomění s enneagramem, který přinese hluboké porozumění vlastnímu typu, ale i struktuře druhých lidí. Jinou možností je absolvování hodinového interview, které je metodickým rozhovorem, který umožňuje uvidět tuto strukturu. Následuje potom vlastní četba literatury a další poznávání. Nejtěžší je přečíst si knihu a pochopit souvislosti a pojmosloví. Pro dlouhodobou podporu vlastního sebepoznání máme vytvořenou on-line podporu v různých formách. Web Enneagram.cz přináší v sekci podpora různé testy, cvičení, podporující informace, forum pro veřejnost, máme i facebookovou uzavřenou skupinu enneagram.cz. A je asi na místě dodat, že pokud se někdo o enneagram zajímá opravdu a hlouběji, pak má jedinečnou příležitost příští rok potkat se s legendou světového enneagramu - s Helen Palmer, která u nás bude v červnu. Toto setkání organizuje tým VEVA CZ.
Kolik času tak obecně zabere člověku nalezení jeho typu?
Nalezení vlastního typu - struktury je pro někoho záležitostí několika minut, jiný hledá i několik měsíců. Nedá se říci, co je lepší. Osobnostní struktura je často zahalena přejatými návyky a především ukazuje, že nejsme zvyklí všímat si vlastních vnitřních motivů. Učíme se poznávat, kam je zaměřena naše pozornost a jak používáme různé řetězící se strategie v každodenním životě.
Je enneagram pouze obecným vodítkem, nebo existují různé typy enneagramů?
Popis struktury osobnosti je důležitou a nejznámější částí enneagramu. V souvislostech s grafickým diagramem se můžeme setkat i s jinou částí tohoto systému. Procesní enneagram pracuje s procesem změny, s propojením psychologické a spirituální cesty osobnosti, s vývojem osobnosti a podobně.
Co o člověku jeho typ struktury prozradí a v čem mu může pomoci?
Především enneagram neříká člověku, kdo je, ale jaký si zvolil způsob k tomu, aby dosáhl naplnění svých potřeb, smyslu života. Je to tedy struktura poznatelných znaků. Jako bychom si na parkovišti vybrali auto a podle určitých znaků to své auto pozná. Je v mnohém stejné jako jiné auto, ale také se liší. Enneagram popisuje vlastnosti auta a jedinečnost řidiče je dána jedinečností každé bytosti na tomto světě. Žádný z těch způsobů - typů není považován za lepší a žádný není horší. Každý typ má svou škálu zralosti osobnosti, tedy od úrovně nezralý - závislý, přes normální k žádoucí zralosti, samostatnosti. Jak bude vypadat vaše obrana, když budete v dětství zraněni? Obranná struktura typu osobnosti je ovlivněna výchovou, dědičností, zkušeností pro kterou jsme si přišli. Pokud máme bolestivé zkušenosti, naučíme se používat způsob, jak už druhým lidem tak snadno nedovolit, aby nám ublížili. To, co získá každý člověk z poznání vlastní struktury, je ohromující. K bludišti vlastních obran, motivací, strachů, nejistot dostane velmi podrobný popis s vysvětlením. Otevře se před ním možnost, která je až nepochopitelná - poznat sebe a druhé lidi. Toto poznání umožňuje zbavit se soudů, porozumět druhým lidem a orientovat se v lidské společnosti s daleko hlubším vhledem. Tuto znalost rozhodně oceníme v partnerství, ve výchově dětí, v práci. Tam je enneagram extrémně funkčním nástrojem pro sestavování efektivních týmů, navýšení spolupráce, rozvoje potenciálu lidí atd. Enneagram je nástroj pro rozvoj emočních a sociálních kompetencí jako je odpovědnost, řečení konfliktů, vedení lidí. V osobním životě se stává hlubokou a jasnou cestou k vlastní kultivaci osobnosti, k navýšení vědomí člověka a zkvalitnění jeho života.
Děkujeme za rozhovor. (zem)
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 603 889 074, www.veva.cz

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2339232
DnesDnes123
VčeraVčera742
Tento týdenTento týden4947
Tento měsícTento měsíc19389

Partnerské weby

apartman banner